Mayıs 29, 2023

”Korgan Belediyespor’un Gerçek Gücünü Gösterdik”

Ordu 1.Amatör Lig’de mücadele eden Korgan Belediyespor’un kalesini koruyan aynı zamanda sağlık çalışanı olarak mücadelesini 90 dakikadan fazlaya çıkaran Serkan Yalmancı ile özel bir röportaj gerçekleştirdik.

2019-2020 sezonunda futbola başladığı yer olan Korgan Belediyespor’a geri dönen Serkan Yalmancı, ilk kez Spor52 ve Ordu Yorum Gazetesi’ne konuştu. Futbolun son dönemlerine gelen 35 yaşındaki tecrübeli kaleci, 2001 yılında henüz 16 yaşında kadrosuna girmeyi başardığı Korgan Belediyespor hakkında konuştu.

Kariyerine yarım sezon Çaybaşı Belediyespor ve bir sezon da Çamaşspor maceraları sığdıran Serkan Yalmancı, futbola başlama hikayesini, Korgan Belediyespor’daki anılarını ve bu sezon yaşananları özel olarak Samet Karadağ’a anlattı.

1- Ordu Amatörü’nün en tecrübeli futbolcularından birisin. Peki Serkan Yalmancı kimdir, bize biraz kendinden ve futbola başlama hikayenden bahseder misin ?

10 Nisan 1985 Sinop Boyabat’ta dünyaya geldim. Küçük yaşlarda her çocuk gibi ben de futbola merak sarmıştım. Orta okul yıllarında biraz kilolu olduğumdan dolayı genellikle kaleci oluyordum. Lise’de ise Korgan’da yapılan seçmelere katılarak kaleciliğe adım attım. 16 yaşında Korgan Belediyespor’un kadrosunda yer aldım.

2- Senin de dediğin gini Korgan Belediyespor ile başlayan bir kariyerini var. Uzun yıllar Korgan Belediyespor’da forma giydin ve Ordu Futbolu’nda takımı ile özdeşleşen bir futbolcu oldun. Korgan Belediyespor senin için neyi ifade ediyor ?

Öncelikle şunu söylemek istiyorum, her insan sevdiği ve benimsediği ideal uğrunda hedefine koşar. Ben de henüz futbolumun başında hedef olarak, uzun yıllar formasını diyeceğim Korgan Belediyespor’a hizmet etme kararı almıştım. Bu anlamda Belediye Başkanımız Sayın Tuncay Kiraz ve Kulüp Başkanımız Sayın Ahmet Şahin olmak üzere diğer kulüp yöneticilerimiz ve takımda oynayan küçüğünden büyüğüne kadar arkadaşlarımla aile gibi olduk. Takımımızın samimiyetine, hırsına, mücadelesine ve her türlü manevi zenginliğin olmasında en büyük katkıyı veren taraftarlarımızın da bize güvenine inanarak devam ediyoruz.

3- 2017-2018 yılının devre arasında takımdan ayrılarak yarım sezon Çaybaşı Belediyespor, geçen sezon ise Çamaşspor’un kalesini korudun. Korgan Belediyespor’dan ayrılık sürecin ve diğer takımlardaki kariyerin hakkında neler söylemek istersin ?

Korgan Belediyespor’dan ayrılmak benim için zor bir süreçti. Yanlış hatırlamıyorsam lig yeni başlamıştı ve dördüncü haftasıydı. Takımdan ayrılmak zorunda kaldım ve akabinde bir boşluğa düştüm. Çaybaşı Belediyespor’un emektar kalecisi okan Günaydın abim ‘biz de oynar mısın?’ deyince hiç düşünmeden ‘evet’ dedim. O sezon ligin ikinci yarısında Çaybaşı Belediyespor’un kalesini korumaya başladım. Yeni arkadaşlıklar ve yeni bir takım olmasından dolayı tabiki ilk zamanlar yabancılık çektim ancak o sezon takımımız Play-Off Yarı Finali’ne kadar çıktı. Güzel anılarımla birlikte o sezonu tamamlayıp, bir sezon sonra Çamaşspor’un kalesini korudum. Orada da güzel bir sezon geçirdim ve yeni sezonda ilçemin takımına geri döndüm.

4- Bu sezon yeniden seni futbolla tanıştıran kulübe dönerek kaptanlık pazubandını taktın. Sezon öncesinde takımda nasıl bir hava ve hedef vardı ?

Bana güvenerek kaptanlığı layık gören yöneticilerimiz, taraftarlarımız ve takım arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Sezon öncesinde bizler de diğer takımlar gibi imkanlarımız doğrultusunda hazırlandık. Doğrusu buradaki en önemli hava, takım arkadaşlarımın birbirine olan güveni ve bitmek bilmeyen hırsımız oldu. Hiçbir başarı tesadüf olmamakla birlikte, bizler de mücadelemizi sürdürüyoruz. Hedefimiz her zaman ligdeki üst sıralar.

5- Ulubey Belediyespor, Gülyalı Turnasuyuspor, Doğaspor, Esnafspor gibi takımlarla birlikte A Grubu’nda mücadele ettiniz ve ligi 3.sırada tamamladınız. Play-Off’lar hakkında neler hissediyorsun ?

Bu sezon lige başlarken tabiri caizse ölüm grubu diye adlandırılan grupta mücadele edeceğimizi biliyorduk. Rakiplerimizin yanı sıra bizim için yani yüksek kesimde olan ilçeler için zor bir yıl oldu. Hava şartları, maçların yanı sıra antrenmanlarımızı ve geliş-gidişlerimizi etkileyerek bizi dezavantajlı duruma sokuyordu. Biz bütün bunlara rağmen bu grubu üçüncü sırada bitirmeyi başardık ve inanıyorum ki Play-Off’larda da aynı başarıyı göstereceğiz.

6- Korgan Belediyespor bu sezon ligde en fazla gol yiyen üçüncü takım olmasına rağmen Play-Off’lara kalmayı başardı. Kalesini koruduğun ve kaptanlık yaptığın takım için geriye dönüp baktığında nasıl bir performans sergilediğinizi düşünüyorsun ?

Sezona talihiz bir skor sonrasında Ulubey Belediyespor mağlubiyeti ile başladık (12-0). Eksiklerimiz ve sakatlarımız bizleri zor duruma sokmuştu. Üst sıralardaki takımlardan fark yememize sebep olmuştu. Bu skorla bizim başımızı hep öne eğdi ama Korgan Belediyespor’un gerçek gücünün bu olmadığını biliyorduk. Takım içerisinde birlik olarak ilk yarının son haftasında Kirazlimanıspor maçıyla başlayıp sırasıyla Ulubey Belediyespor ve Esnafspor maçlarıyla çıkışa geçtik. Sahadaki takım arkadaşlarımla birlikte gerçek Korgan Belediyespor’u özellikle sezonun ikinci yarısındaki maçlarında göstermiştik.

7- Son olarak Coronavirüs salgını nedeniyle Dünya’da ve Türkiye’de evde kalın çağrısı yapılıyor. Bir sporcu olarak neler söylemek istersin ?

Güçlü, fedâkar, azimli ve yılmaz sağlık çalışanlarımıza öncelikle teşekkürlerimizi borç biliyorum. Ayrıca ben ve eşim de sağlık çalışanıyız. Bu süreçte Sağlık Bakanlığımızın tedbirlerine kulak vermemizi istirham ediyorum. Önerimiz, daha çok kendimizi evde izole etmemiz ve zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamamızdır. Evde kal çağrısına ise sporcu kimliğim ile şunları ifade edebilirim. Basit ve zorlayıcı olmadan spor hareketlerimizi yaparak, beslenmemize dikkat etmemiz kaydıyla bu süreci değerlendirmemiz mümkündür. Sosyal medya aracılığı ile spor hareketlerimizi öğrenebiliriz. Bu hususta Ordu Büyükşehir Belediyemiz öncülük ediyor. Sözlerimin sonlarına yaklaşırken Coronavirüsten hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Ayrıca iyileşmek için, entübe hastalarımız için ise tez zaman da eski sağlıklarına kavuşmasını niyaz ediyorum.

SAMET KARADAĞ / ÖZEL RÖPORTAJ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu haberi spor52.com\'dan izin almadan paylaşamazınız!