Mart 24, 2023

Türk Futbolu’ndaki en büyük sorun mali sıkıntıların yanı sıra Belediyelerin Futbol Kulüplerini yönetmesidir. Tribünlerde arması için mücadele eden taraftarlar yerine VIP tribününde kravatlı insanların yer mücadelesini izlemek istiyorsanız sizin tercihiniz Belediye takımlarına destek vermek olacaktır ancak ortaya atılan projelerin başarısız olması yaşadığınız şehirde de büyük zararlar yaratıyor.

Belediye bünyesinde yer alan takımlar kamu gelirleriyle lig arenasında mücadele edebilir, sonrasında yine belediyenin iş birliği doğrultusunda sponsorluk, transfer, reklam ve gişe gelirlerini tekrar belediye muhasebesi içerisinde yoğurması durumunda belediye takımları “vergiden muaf” hale gelmektedirler. Tabi sonradan bu bünyeden ayrılsalar bile bazı ayrımcılıkları devam edecek şekilde ayarlanabiliyor. Ordu’da da son yıllarda görmeye alışkın olduğumuz bu projelerin tutmayacağını yıllardır söylüyoruz. O proje sayesinde amatöre düşürdüğünüz Orduspor şampiyonluk yaşarken, siz ise halen olduğunuz yerde farklı çıkış yolu arıyorsunuz !

Özellikle Ordu’da spor içerisinde yaratılan algıya bakacak olursak Orduspor’un borcundan dolayı işin içinden çıkamayacağı konuşuluyor. Peki sıfırdan kurulan ve geçtiğimiz günlere kadar Altınordu Belediyespor’u bünyesinde barındıran Altınordu Belediyesi 2018 raporunda açıkladığı 194 Milyon Tl sonrasında ne olacak. Altınordu İlçesini kapatacak mısınız yoksa başka bir ilçe ile mi birleştireceksiniz ?

Gelelim diğer tarafa. Belediyelerin amacı gençliği ve temsil ettiği şehri spora özendirmektir. Milyonlarca dolar harcayıp etrafa artistik yapmak, takımın içerisinde isimler yerleştirip şampiyonluk hayalleri satmak ya da ego tatmin etmek değildir. Biz bunları söylediğimizde en büyük zararı bizim verdiğimiz söyleniyor ancak sadece son 2 seneye bakın ne söyledik neler oldu. Biz bu proje tutmaz demedik mi ?

Uzun lafın kısası Ordu’da hala Orduspor’un borcu ödenmez kapatın kulübü diyenlere Profesör Özgür Demirtaş’ın güzel bir sözüyle cevap vermek istiyorum. ”Belediye Futbol takımlarına, olmayan takımları yaratmaya, harcadığımız parayı eğitime harcasak, ortaya çıkacak katma değerli üretimle Barcelona’yı satın alırdık.”

SAMET KARADAĞ / KÖŞE YAZISI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu haberi spor52.com\'dan izin almadan paylaşamazınız!