Mart 24, 2023

Ordu temsilcisi Rüsumat-4 Gençlikspor’un da katıldığı, Bingöl’de gerçekleştirilen Yıldız Kızlar Türkiye Futbol Şampiyonası müsabakaları sırasında cami cemaati, genç kızların şortlu bir şekilde futbol oynamasına tepki göstermişti. Buna karşılık Rüsumat Antrenörü Hakan Yurdakul da bu görüşteki insanlara tepki gösterdi.

Bingöl’de gerçekleştirilen Yıldız Kızlar Türkiye Futbol Şampiyonası maçlarını camiden gören Bingöllü bazı vatandaşlar, bu tür müsabakaların oynanmasının ve kızların şort giymesinin halkın inanç değerlerine aykırı olduğunu ve İslam’da yeri olmadığını belirttiler.

Bunun üzerine Rüsumat-4 Gençlikspor takımıyla beraber Bingöl’de turnuvada bulunan Hakan Yurdakul, tepkisini dile getirerek, kadınları ve kızları küçük düşürmeye çalışanlara asla izin vermeyeceklerini dile getirdi.

“Cahillik”

Bingöl’de yaşanan ‘kızlar şort giyer mi?’ tartışmalarına değinen Hakan Yurdakul; “Kızlar şortta giyer, taytta giyer. İşe de gider, çocukta yapar, okulda da okur. Siz kadınların baldırlarına değil, yaptıkları işlere bakın ve takdir edin. Ey cahil halk, vatan bizim anamızdır, cennet analarımızın ayağı altındadır diyip kadınları överken, diğer türlü geri kafacılıkla kadınları küçük düşürmeye çalışıyorsunuz. Ama ben ve benim gibiler buna asla izin vermeyeceğiz. Kadın her alanda işini yapmalı, yükselmeli, yücelmeli ve bizlerde bu noktada onlara destek olmalıyız. Bu anlamda Rüsumat’ta oynayan her sporcu kızımın, gücüm, sağlığım el verdiği sürece yanlarına olacağım. Benimle olan herkese de şükran borçlu kalacağım” dedi.

“Bunlarla karşılaşacağımızı biliyorduk”

Bu tür düşüncedeki insanlara aldırmadıklarını ve tavırlarının net olduğunu söyleyen Yurdakul; “Bizler bunun için antrenör, eğitimci, öğretici olduk. Kızlarımız küçük yaşlarda evlendirilmesin, sosyalleşsin, akıllansın, eğitim görsün istiyoruz. Futbol sadece topun peşin koşmak demek değildir. Bir sürü yazılmamış kuralları da öğreniyor kızlarımız. Bu yola çıkarken bunlarla karşılaşacağımızı biliyorduk. Biriz ve diriyiz ve daima yolumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu haberi spor52.com\'dan izin almadan paylaşamazınız!