Nisan 2, 2023

Nihat Özdemir Açıkladı: ”Hiçbir Zaman Sağlıktan Ödün Vermeyiz”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, CNN Türk’te Hakan Çelik’in sunduğu Hafta Sonu programına konuk oldu ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Covid-19 virüsü sonrasında yapılan toplantıyla birlikte liglere devam kararı alınırken, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir konu ile ilgili soruları cevapladı. Başkan Özdemir, ilk olarak ertelenen liglerin yeniden başlatılma kararı ile ilgili konuya açıklık getirdi. Nihat Özdemir’in Federasyon sitesinde uzun şekilde yayınlanan ifadelerinin özeti ise şu şekilde.

“12 Haziran tarihini istişare ile aldık ama alternatif senaryolarımız da var”

“Bu bizim yalnız başımıza aldığımız bir karar değil. Hiçbir zaman Avrupa’dan futbol olarak kopmamız söz konusu değil. 55 ülkenin üye olduğu UEFA’nın biz de bir üyesiyiz. Dolayısıyla bütün görüşmelerimiz, çalışmalarımızı UEFA’ya danışarak yapıyoruz. UEFA diyor ki, “Yapılabilirse”, yapılabilirse demek “futbolcu sağlığı, insan sağlığı başta olmak üzere oynayabilirseniz maçları Temmuz sonuna kadar tamamlayın. ‘Ve ben de UEFA olarak Ağustos ayında Avrupa Kupaları maçlarını oynayayım ve bunun finallerini Ağustos ayı sonunda yapalım’. Bu bizi niye ilgilendiriyor? Çünkü Ağustos ayı sonunda yapılacak olan Şampiyonlar Ligi finali bizim İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda yapılacak. Bu da bizim için çok önemli. Yani bu bir tarafta, UEFA “Maçları bitirin” diyor.

“Sağlık Bakanımız ile görüş ayrılığımız yok, her zaman fikirlerini alıyorum”

“Ben Sağlık Bakanımızla bir görüşme yaptım. Kendisini çok takdir ediyorum, saygı duyuyorum. Bugün bu noktada olmamızın sebebi kendisidir, onun Bilim Kurulu’dur ve Sayın Cumhurbaşkanımızdır. Ve biz bu durumu başarılı bir şekilde götürdük. Kendisine durumu anlattım, ‘Yarın Yönetim Kurulu toplantımız var, arkadaşlarımla tartışarak başlangıç tarihini almak istiyoruz, biz duramayız’ dedim. Bakın Almanya’da vefat sayısı 8 bin iken benim vefat sayım 4 bin. Ve bugün Bundesliga başlıyor. Ve Almanya bizim için bir rehber. Ne yaptılar, nasıl hazırlandılar ve maçlar nasıl oynanacak, biz bunu göreceğiz ve bu bizim için rehber. Tabloya baktığımız zaman birçok ülke bizden çok kötü olmasına rağmen, İtalya, İspanya, İngiltere gibi ülkeler, liglerinin başlama tarihi ilan ettiler. Ben de kendisi ile konuşurken ‘Biz Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu olarak sizin hiçbir şeyinize karışmayız. Siz zaten özerk bir Federasyonsunuz. Kararınızı alırsınız.’ Ve ben o gün TFF Sağlık Kurulu’nun hazırlamış olduğu Futbola Dönüş Öneri Protokolü’nü kendilerine takdim ettim, baktı inceledi. Kendisi bana çok kapsamlı, iyi bir protokol olduğunu kendisi bana ifade etti. ‘Siz bu işte yolunuza devam edin, başınız sıkıştığında danışmak üzere bana soru sorabilirsiniz’ dedi. Bir görüş ayrılığımız katiyen yok. Her zaman görüşüyoruz, telefonla, başım sıkıştığında kendisini arıyorum, görüş alıyorum, akıl alıyorum.

“Hiçbir zaman sağlıktan ödün vermeyiz, bir sporcumuzun sağlığı bu ligden daha önemlidir”

”Yolumuza devam ediyoruz. Ve devam ederken iki konu var, altını tekrar çiziyorum. Birincisi hiçbir zaman sağlıktan ödün vermeyiz. Bir sporcumuzun, bir yöneticinin sağlığı inanın bu ligden daha önemlidir. Bizim hedefimiz sağlık şartları içerisinde bu ligi oynatmaktır. Belki basketbolu veya voleybolu soracaksınız. Basketbol ve voleybol bizden farklı, bir kere onlar salon sporu yapıyorlar. Bu Federasyonların Başkanları ile görüştüğümde takımların 2 tanesi hariç biç birisi oynamak istememiş. Ama bizde öyle değil ki. Süper Lig’de neredeyse 11-12 takım oynamak istiyor. Hentbolu da katalım, onlar salon sporu, biz açık alanda oynuyoruz, onların kulüpleri oynamak istemiyorlar, bizim kulüplerimiz futbol oynamak istiyor. Futbolu oynayarak sezonu sonlandırmak istiyorlar. Süper Lig öyle, 1. Lig’de 11 takım oynamak istiyor. 2. ve 3. Lig kulüpleri ise “12 Haziran bizim için erken” dedi. Onun üzerine son Yönetim Kurulu toplantısında aldığımız şöyle bir karar var. Süper Lig’i 12 Haziran’da başlatalım. 19 Haziran’da 1. Lig’i başlatalım. 18 Temmuz’dan sonra ise 2. Lig, 3. Lig ve Bölgesel Amatör maçlarını oynatma kararı aldık. Sağlık şartları el verirse şimdilik tarihler bunlar.”

“Bazı kulüplerimizin açıklamalarını doğru bulmuyorum”

”Özdemir, Kulüplerle yapılan istişareler konusunda ise “Bir defa bütün kulüplerimize seslenmek istiyorum. Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig, hatta BAL’da oynayan kulüplerimiz dahil Ne olursunuz, şeffaf olun, açık olun, adil olun. Yani herkes Futbol Federasyonu’ndan kendine yarayacak, kendi çıkarlarına yarayacak kararlar almasını bekliyor. Bizim böyle kararlar almamız mümkün değil. Onun için samimi olsunlar, açık olsunlar ve adil olsunlar. Yani istedikleri bir kararda, kendilerine yönelik bir karar çıkmasını beklemesinler. Hafif bir sitem değil, görüyorum bunları. Görsel ve yazılı basına sık sık açılamalar yapıyorlar. Hatta sanal medyaya dahi, Instagramdan canlı yayınlar yapan, mesajlar yazanlar, tweetler atanlar var. Birçok yöneticimiz, başkanlar mesajlar yolluyorlar. Ben diyorum ki, hiçbir takım yöneticisi, idarecisi, teknik direktörü veya sporcusu, bulundukları durumdan dolayı bizden bir şey beklemesin. Tehlikede olan takımlar diyorlar ki ‘Lig burada bitirilsin, aynen basketbol gibi, voleybol gibi küme düşme olmasın biz yola devam edelim’ diyorlar. Bu verdikleri röportajlar kamuoyunda inanın kimsenin gözünden kaçmıyor. Kamuoyunda bence komik duruma düşüyorlar. Ama ortaya sağlık konuları ile çıkıp adil kararlar üretmemizi istiyorlarsa onlara saygım sonsuz. Ama ne derlerse desinler TFF Yönetimi, önce futbolcu ve futbolla ilgili insanların sağlığını önde tutarak daima en adil kararları verecektir. Onların açıklamalarıyla, Instagram yayınlarıyla, tweet atmalarıyla biz kararlarımızdan hiçbir zaman dönmeyiz. Biz arkadaşlarımla beraber doğru kararları veririz ve o kararın ışığında, o kararın yönünde devam ederiz. Yoksa onların açıklamalarıyla, kendilerine yarayan kararlar beklemeleriyle TFF herhangi bir şekilde karar değiştirmez. Ligde kalma endişesi olan takımlarımızın, bazı teknik direktörlerimizin kamuoyunda açıklamaları var, ben bunları doğru bulmuyorum. Biz zaten karar alırken bütün insanların sağlığını önde tutarak karar alacağız. Onların bu açıklamalarının bizim kararlarımızda bir etkisi olamaz” diye konuştu.

“Yayıncı kuruluş beIN SPORTS stratejik ortağımız, 2 yıl daha sözleşmemiz var”

”Spor ekonomisinin durumunun da önemli olduğunu hatırlatan Nihat Özdemir, “Yayıncı kuruluş beIN SPORTS, bizim futbolda önemli bir gelir elde ettiğimiz kurum. Beşiktaş, Galatasaray, Trabzon ve Fenerbahçe’nin gelirlerinin neredeyse yüzde 45’i yayından. Diğer kulüplerin ise gelirlerinin yüzde 70-80’i yayıncı kuruluştan gelen gelirler. Tabi ki almış olduğumuz karalardaki önemli paydaşlarımızdan birisi Kulüpler Birlikleri iken biz aynı zamanda yayıncı kuruluşun da görüşlerini almak durumundayız. Bütün kulüplerin yılda 500 milyon dolara yakın gelirleri var. Buradan herkes payını alıyor. Türk futbolunun önemli gelir kaynağından bir tanesi bu. beIN SPORTS ile 5 yıllık sözleşmemiz var. 2 yıl daha sözleşmesi devam ediyor. Şu ana kadar ödemelerini tamamladı, 3 taksiti kaldı. O rakam da 588 milyon TL. Maçlar durduğu için beIN SPORTS da ödemelerini durdurdu. Ve şu anda görüşmelerimiz olumlu şekilde devam ediyor. Kendileri haklı olarak reklam gelirlerinde çok büyük düşme olduğunu söylüyorlar, inşallah liglerimiz başladığında bu konuda tamamlanacaktır. Onlarla birlikte devam etmek istiyoruz. Türkiye’ye çok büyük yatırım yaptılar. İyi bir kanal sistemi kurdular, maçları mümkün mertebe kaliteli şekilde veriyorlar. Onlar bizim stratejik ortağımız. Dolayısıyla kararları alırken görüşüyoruz, yolumuza devem ediyoruz. Önümüzde 2 yıl daha devam edecek sözleşmemiz söz konusu” açıklamasında bulundu.

SAMET KARADAĞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu haberi spor52.com\'dan izin almadan paylaşamazınız!