Mart 20, 2023

”Orduspor Daima Kalbimde Yer Alacak”

Orduspor’un Bölgesel Amatör Lig’de mücadele ettiği 2017-2018 sezonunda kısa bir süre olsa da forma giyen ve hafızalarda kalan Alphonse Kevin Assiga, Samet Karadağ ile özel bir röportaj gerçekleştirdi.

1967 yılında kurulan ve 2017-2018 sezonunda tarihinde ilk kez mücadele ettiği Bölgesel Amatör Lig’de sezon başında Kamerunlu Kevin Assiga’yı kadrosuna katan Orduspor, önemli performans gösteren futbolcuyu 3 maç forma giydikten sonra 68 Aksarayspor’a satmıştı.

Henüz 20 yaşında Kamerun’dan ayrılarak Orduspor’a gelen ve Türkiye kariyerine başlayan Kevin Assiga, 3 karşılaşmada forma giydiği Mor-Beyazlı ekipte 2 gol atmıştı. 2017-2018 sezonunda Orduspor’un gol silahı olarak gösterilen Kevin, yönetimin aldığı flaş bir kararla 40 bin liraya 68 Yeni Aksarayspor’a satılmıştı. Kevin Assiga ile yaptığımız özel röpotajda merak edilenleri konuştuk.

Şu şekilde başlamak istiyorum. Herkes seni Türkiye’de Orduspor formasıyla tanıdı ama Kevin Assiga Türkiye’ye gelmeden önce neler yaptı ?

Türkiye’ye gelmeden önce sadece Kamerun’da futbol oynadım. Kendi ülkem olan Kamerun’da Milli takım alt kategorilerinde forma giydim. 17 yaş altı ve 23 yaş altı Kamerun Milli Takımı’nda forma giydikten sonra Orduspor’a transfer oldum.


Türkiye kariyerine 2017-2018 sezonunda Orduspor ile başladın. Peki o sezon öncesinde Türkiye’de başka bir takım ile görüştün mü ?

Kamerun’da birçok futbolcu Türkiye’de forma giymek istiyor. Ben Orduspor’a transfer olmadan önce Kamerun Milli Takımı altyaş kategorilerinde forma giyiyordum ancak Türkiye’de herhangi bir etkileşim olmamıştı. Bu soruya şöyle cevap vermem gerekiyor sanırım, Türkiye’de Orduspor’dan önce başka bir takımlam görüşmedim.

Orduspor’daki dönemin hakkında konuşalım. Orduspor tarihinin ilk amatör maçlarına şahit oldun. Sadece 3 maçta oynamana rağmen taraftarlar seni çok sevmişti. Peki Orduspor kariyeri sana göre nasıl geçti ?

Şunu itiraf etmem gerekiyor. Orduspor’a imza ettiğim günden itibaren Ordu şehrinde çok iyi karşılandım. Orduspor’a imza atmam aynı zamanda Kamerun’da da etkili olmuştu. Hem kulüp yönetimi hem de taraftarlar ilk günden itibaren benim takımda olmam gerektiğin bana hissettirmişti. Ordu şehrine, kültüre ve Türkçe’ye çok çabuk uyum sağladığımı düşünüyorum. Aynı zamanda gerek kamp sürecinde gerekse lig maçlarında takım arkadaşlarım hep olumluydu. Bana göre çok iyi takım arkadaşlarım olması benim uyum sürecimi hızlandırmıştı.

Orduspor kariyerinde sadece 3 maça çıkmana rağmen 2 gol atmış ve Ordusporlu taraftarların hafızalarında yer almıştın. Kevin Assiga geriye dönüp baktığında o maçlar ile ilgili ne söylemek ister ?

Ben sadece bireysel performansım hakkında konuşabilirim. Bana göre o maçlar hep özel kalacak çünkü bir hücum oyuncusunun yeni takımı ile sezona gol atarak başlaması her zaman iyidir. Ben de Orduspor kariyerimde öyle bir başlangıç yapmıştım. Bu benim için önemli bir kariyer oldu.

Orduspor’da 3 maçta forma giydikten sonra başka bir takıma transfer oldun. Hızlı bir transfer gerçekleştirerek aynı sezon 68 Aksaray Belediyespor’a transfer olmuştun. Peki o dönem ne oldu, sen mi ayrılmak istemiştin yoksa yoksa Orduspor yönetimi mi seni gönderdi ?

Futbolda özellikle transferin son dönemlerinde bu işlerin hızlı gittiğini sen de biliyorsun. Transfer sezonunun kapanmasına 3 gün kalan 68 Aksaray Belediyespor ile görüşmeler başladı ve bir anda sonuçlandı. 68 Aksaray Belediyespor beni kadrosuna katmayı istedi ve Orduspor yönetiminde teklifte bulundu. Gerçekleşen transferi soracak olursanız, hem ben hem de yönetimin isteği sonrasında 68 Aksaray Belediyespor’a transfer oldum.

Orduspor’dan ayrıldıktan sonra Türkiye’deki ikinci takımın olan 68 Aksaray Belediyespor’da işler nasıl gitti ?

Orduspor’dan ayrıldıktan sonra 68 Aksaray Belediyespor’da daha farkı bir hedefe oynamıştık. 68 Aksaray Belediyespor’da daha uzun kaldığım için daha fazla şey öğrendim. Takımın hedefi doğrultusunda daha rekabetçi, daha tecrübeli ve takım hedefi olarak daha istikrarlı bir kariyer olmuştu.

Her futbolcunun idolu ya da örnek aldığı bir ismi olur. Senin idolun kim ?

Ben Dünya genelinde konuşmak istiyorum. İdol olarak söylemeyeyim ama en çok beğendiğim futbolcu Lionel Messi.

Son olarak Orduspor taraftarlarına ne söylemek istersin ?

Orduspor bana inanarak beni baştan adeta yaratan bir kulüp. O yüzden bendeki değeri çok yüksek. Hem Ordu şehrini hemde Orduspor taraftarlarını çok seviyorum. Bana hep evimdeymişim gibi hissettirmişlerdi. Ordu ve Orduspor taraftarları daima kalbimde yer alacak.

SAMET KARADAĞ / ÖZEL RÖPORTAJ

1 thought on “”Orduspor Daima Kalbimde Yer Alacak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu haberi spor52.com\'dan izin almadan paylaşamazınız!