Vali Yavuz’dan ‘Beyaz Baston Haftası’na Destek !

Her hafta 19 Eylül Stadyumu’nda kurumlar arası futbol müsabakası yapan Ordu Valisi Seddar Yavuz, bu hafta ise Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası nedeyle salon futbolunda sahaya çıktı.

Ordu Valisi Seddar Yavuz’dan Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’nda destek. 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası münasebetiyle düzenlenen farkındalık etkinliğinde; Orduspor Görme Engelliler Futbol Takımı ile Valimiz Sayın Seddar Yavuz’un da yer aldığı protokol mensupları futbol oynadı.

Vali Yavuz karşılaşma sonrasında yaptığı açıklama sonrasında bu tip organizasyonların içerisinde yer aldığı için mutlu olduğunu ve bu oluşumlarda her zaman destek olacağını belirtti.

Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası nedir ?

Toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl dünyada 7-14 Ocak tarihleri arası Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası olarak anılmaktadır. Beyaz Baston, 1921 yılında Londra’da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısı, dış dünyanın kendisini fark etmesi ve dikkat çekmesi için bastonunu beyaza boyayarak dolaşmaya başlar. Bu deneyim o denli başarılı olur ki, 1931′de Fransız Körler Örgütü, körlerin bastonunun beyaza boyanmasını ve beyaz baston adıyla simgeleştirilmesini kararlaştırır. Ve bu simgeyle beraber Dünyada her yıl Ocak ayının ikinci haftası olan 7-14 Ocak tarihleri ‘Beyaz Baston Körler Haftası’ olarak kabul edilerek, resmi ve sivil çeşitli kuruluşlar yaptıkları etkinliklerle göz sağlığının önemini vurgulamakta, görme özürlü kişilerin bu durumdan kaynaklanan sorunlarına çözüm yolları araştırılmaktadır.

SAMET KARADAĞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu haberi spor52.com\'dan izin almadan paylaşamazınız!