• Aralık 29, 2023
  • No Comment
  • 189

2023 Türkiye Süper Kupa Maçı Oynanmadan Avrupa Basınının Zirvesine Çıktı

Galatasaray ve Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bulunan Al-Awwal Park (Kral Suud Üniversitesi) Stadyumu’nda oynanması planlanan maçın Suudi Arabistan…

 2023 Türkiye Süper Kupa Maçı Oynanmadan Avrupa Basınının Zirvesine Çıktı

Galatasaray ve Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bulunan Al-Awwal Park (Kral Suud Üniversitesi) Stadyumu’nda oynanması planlanan maçın Suudi Arabistan yetkililerin Mustafa Kemal Atatürk’e saygı göstermemesinden dolayı ertelenirken, yaşanan olaylar Avrupa Basını’nda geniş şekilde yer aldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tişörtü olan taraftarları stadyumuna almayan ve aynı zamanda Galatasaray ile Fenerbahçe takımlarına da maç öncesinde ısınma esnasında Mustafa Kemal Atatürk tişörtüne izin vermeyen Suudi Arabistan yetkililerinin bu kararı sonrasında iki takım maçı oynamadan Türkiye’ye dönüş yoluna başladı.

Suudi Arabistan yetkilileri tarafından Atatürk görseli taşıyan tişörtlerin giyilmesine izin verilmemesi üzerine Galatasaray ve Fenerbahçe Kulüpleri Türkiye’ye dönme kararı aldı. Türkiye Futbol Federasyonu ile yapılan görüşmeler ardından geri dönüş uçakları hazırlanırken, Federasyon tarafından resmi internet sitesinde Süper Kupa haberi kaldırıldı. Galatasaray ve Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan’da oynanması planlanan Süper Kupa finalinin iptal edilmesi yurtdışı basınında da yer aldı.

Foot Mercato: Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün adının yazılı olduğu pankart ve posterlerin stadyuma alınmaması sonrası maç iptal edildi. Güvenlik görevlileri, Atatürk resminin bulunduğu her taraftarı tutuklayacak kadar ileri gitti.

Daily Mail: Türkiye’nin kurucusunun pankartları yasaklandı. Galatasaray ve Fenerbahçe maça çıkmama kararı aldı.

Calciomercato: Eşi benzeri görülmemiş bir diplomatik kriz.

Daily Mirror: Suudi Arabistan makamları; Galatasaray ve Fenerbahçe’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ü onurlandırma isteğini reddettiği için Süper Kupa finali iptal edildi.

Marca: Türkiye Süper Kupası’nda skandal yaşandı.

AS: Suudi hükümetinin Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusuna saygı duruşunda bulunulmasına izin vermemesi üzerine maça çıkmayı reddetti.

SAMET KARADAĞ

Related post

Türkiye’de Süper Kupa Yeni Sezonda Dört Takım Arasında Oynanacak

Türkiye’de Süper Kupa Yeni Sezonda Dört Takım Arasında Oynanacak

Geçen sezon Galatasaray ile Fenerbahçe arasında önce Katar ardından Şanlıurfa’da sıkıntılı bir sürecin oluştuğu Süper Kupa’da format değişti ve yeni formata…
Özcan Aktaş, Süper Kupa Maçına Damga Vurdu

Özcan Aktaş, Süper Kupa Maçına Damga Vurdu

Kıbrıs’ta Gençlik Gücü Erkek Hentbol Takımı formasını giyen ve aynı zamanda Ordu 2.Amatör Lig ekibi İstanbul Boğazıspor’da forma giyen Özcan Aktaş,…
TFF, 2023 Turkcell Süper Kupa Maçı Tarihini Açıkladı

TFF, 2023 Turkcell Süper Kupa Maçı Tarihini Açıkladı

2023-2024 sezonunun başında oynanması planlanan ancak bir türlü oynanmayan Galatasaray A.Ş. ile Fenerbahçe A.Ş. arasındaki 2023 Turkcell Süper Lig, 7 Nisan’da…

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir