8 Mart gününün 16 Aralık 1977 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak anılmasıyla Dünya geneli özel bir güne kavuştu. Dünya Kadınlar Günü’nün 8 Mart olarak belirlenmediği yıllarda ise 10 yıl boyunca bu günün sadece Dünya’nın tek bir şehrinde özel anlamı vardı. Ordu, Orduspor’un kuruluşu, 8 Mart 1967.

1967 yılında Ordu futbolu denildiğinde akla gelen Kara Ali (Ataoğlu)’nin bankadan çektiği şahsi kredi sonucu 5 amatör kulübün birleşmesiyle Orduspor kurulmuştu. Kuruluş günü 8 Mart 1967. Tam 52 yıl boyunca Türk Futbolu’nda hizmet verdi. 2019 yılında ise sessiz bir şekilde faaliyetlerini durdurdu ya da şahsi çıkar oyunları çerçevesinde durdurulmaya zorlandı. Ordu’da geçmiş 52 yılda Orduspor’a gönül verenler 8 Mart’ı önce ‘Orduspor’un kuruluşu’ daha sonra ‘Kadınlar Günü’ olarak repertuarlarına kazımışlardı.

Bu anekdottan sonra gelelim anlaşılmak istenmeyen olaylara. Bir çok kez Nedim Türkmen ve ekibinin Orduspor’u bu hale getirdiğini yazdık. Bu artık su götürmez bir gerçek. Anlaşılmak istenmeyen olaylar sadece son iki seneyi kapsıyor. Orduspor olduğunu iddia eden bir kulübün varlığı ve efsane kulübün faaliyetlerini durdurduktan sonra bu sayının ikiye çıkması. Ordu Futbolu tam bir gemici düğümü oldu.

Geçen sezona gidelim. İlk geldiği günlerde tribünlerde henüz ilk maçta ‘Suat Denize boyun eğdiler’ tezahüratları sonuçsuz kaldı ve takip eden sezonun devre arasında Suat Deniz başkanlık görevini ‘taraftarların özel hayata karışması’ sebebiyle bıraktığını açıklamıştı (Aralık 2018). Sonra kulübe üyeliği olmayan Savaş Şimşek geldi ve Fahri Başkan sıfatını aldı. Takım hedefe doğru gittikçe Fahri Başkan Şimşek olayı Orduspor Başkanı Şimşek olarak mutasyona uğradı. 8 Mart 2019 tarihinde kulüp binası önünde Orduspor’un 52.yıl kutlamalarında Divan Kurulu Başkanı Mahir Akdere, kendi kurdukları Anonim Şirketine önce kulübün logosunu ve ismini aktarıp bu şirketi borçsuz bir şekilde Savaş Şimşek’e devrettiklerini açıklamıştı. Söylenenlere göre Orduspor artık borçsuzdu. Sezon sonu şampiyonluk geldi ancak kaybedilen Play-Out maçı sonrasında belgesiz bir şekilde (hala ortaya çıkmadı) 2.Amatör Küme’ye düşürüldüğü açıklandı. Tek açıklama yerel bir kanaldan yapıldı.

Henüz ‘artık borcumuz yok’ sözünden 2-3 ay geçmesine rağmen borçlarından dolayı kulübün 2.Amatör’e düşürülmesini kimse sorgulamadı. Koca adam yalan mı söyleyecek, gidip TFF Ankara binası’ndan kendi elleriyle teslim almış işte (!) Daha sonra Şimşek ve beraberindekiler, 3.Lig’de yer alan o dönemki adıyla Yeni Orduspor yönetimi ile dirsek temasında bulundu. Birlikte transferler yapıldı, basına poz verildi, armasız yeni sezon formaları basıldı. Amaç, kulüplerin ortak çatıda birleşmesiydi. Ama Orduspor cephesinde herkesin beklentisi yönetim ve taraftar sayılarında üstünlük kurup Orduspor adındaki yeni oluşum ile 3.Lig’de devam edebilmekti. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Başkanlık hayali ile yanıp tutuşan kişi, Yeni Orduspor kongresine kolluk kuvvetleri kontrolünde salona alınmadı. Kongre bitti ‘gerekeni yapacağım, şimdi gidip takım kuracağım’ dedi. İşte herşey burada başladı.

Hukuki boyutunun tartışılacağı bir şekilde üyesi bile olmadığı kulübün isim ve arma hakkını üzerine alan Savaş Şimşek ve beraberindekilerin hamlesi merak ediliyordu. Orduspor, bir dönem Göztepe modeli için Esnafspor’a gitmiş ancak Kurt hoca Aziz Tokat takımı için 200 bin lira fiyat biçmişti. O kapı hiç çalınmadı. Yeni Mahalle 52 Spor’a gidildi. Maddi anlamda sadece sezonluk kadro yapabilen takıma proje sunuldu. Kongre yapılacak, takımın adı, logosu ve rengi değişecek. Özcan Türkmen Kadın Futbolu’nda devam edecekti. Takımın adı ‘Orduspor 1967 Futbol İşletmeciliği ve Spor Kulübü’ oldu. Logo ? İşte o kısım hacizli olmayan Orduspor logosu. Peki nasıl kullanabiliyorlar. Orduspor Kulübü şikayet etse kullanamazlar ancak kulübün arma ve logo yetkisini elinde bulunduran kişi Savaş Şimşek. Kendi kendisini şikayet edecek kadar yürekli olmadı.  Zaten Orduspor Kulübü’nün tescilli logosu resim öğretmeni Ziya Ataoğlu’nun çizip reklamcı Uğurcan Ataoğlu’nun güncelleme yaptığı ekteki logodur. Eski logoda tescil olmadığı için rahat hareket edildi.

Yeni kulübün isim konusu akıllara tanıdık geldi. İçinde Orduspor var, eee renklerde Mor-Beyaz. Sahi ne demişti şehrin birçok kesiminin gücüne taptıkları zamanın Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz “Yeni kelimesini kaldıracağız. Orduspor üst liglere çıkacak” Siz de Ordu Futbolu’nu çıkılmaz bir yola sürükleyen ve Orduspor’u kapatmak için herşeyi deneyen Enver Yılmaz’ın izinden gidiyorsunuz.

Sizin yaptığınız Göztepe modeli değil. Göztepe modeli olsa birleşen ve görüşülen kulüplerin yer değiştirmesi gerek (Bknz. Göztepe ve Aliağa Futbol A.Ş.) Birleşme değil ya da yarışmacı haklarını satın almak hiç değil. Siz bir kulübün kongrede yöneticilerin oyları ile adını, logosunu ve renklerini değiştirdiniz. Sizin yolunuzdan bir takım daha gelerek adını 52 Orduspor Futbol Kulübü yaptı. Unuttuğuz tek şey var hiçbiriniz 1967 yılında kurulan Orduspor etmezsiniz.

Tarihin önemli figürlerinden birisi olan Gandhi’nin sözleri ile yazıma nokta koymak istiyorum. “Haksızlığa sapıp bütün insanlar seni takip edeceğine, adaletle hareket edip tek başına kal daha iyi.”

SAMET KARADAĞ

1 thought on “8 Mart, Orduspor, Anlaşılmak İstenmeyen Olaylar !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu haberi spor52.com\'dan izin almadan paylaşamazınız!