• Nisan 15, 2023
  • No Comment
  • 31

Ali Aydın: ”Kalan Bölüm Tekrar Oynatılabilirdi”

FIFA Kokartlı eski hakem Ali Aydın iki sarı kart çıkartıp kırmızı kartına başvurmadığı Fenerbahçe-Çaykur Rizespor maçının üzerinden 20 yıl geçtikten…

 Ali Aydın: ”Kalan Bölüm Tekrar Oynatılabilirdi”

FIFA Kokartlı eski hakem Ali Aydın iki sarı kart çıkartıp kırmızı kartına başvurmadığı Fenerbahçe-Çaykur Rizespor maçının üzerinden 20 yıl geçtikten sonra, maçın bitimiyle Aziz Yıldırım’ı soyunma odasına çağırdığı itirafında bulunurken tekrarlanan maç ile ilgili olarak hata yapılan dakikadan itibaren devam etmesi gerektiğini belirtti.

2003 yılında Süper Lig’de Fenerbahçe-Çaykur Rizespor maçını yöneten ve Türk Futbolu’nun en çok konuşulan hakem hatalarından birisini yaparak Çaykur Rizespor’lu Gustavo Victoria’ya iki kez sarı kart göstermesine rağmen oyundan atmayan Ali Aydın, maç sonunda hata yaptığını raporuna yazmıştı. Aydın, olayın üzerinden geçen 20 yılın ardından ise maç hakkında çıkması gereken kararı söyledi.

Ordu Yorum Youtube’da yayınlanan Laflıyorum programında yaptığı özel açıklamalarda bulunan Ali Aydın: ”TFF her sezon başında toplanır, her sezon başında değiştirelecek, geliştirelecek kurallar ya da talimatlar ile ilgili bir toplantı yapar. Bu toplantının içinde ilgili birimlerin görüşleri alınır ve yasal zemindeki doğrulukları ile yanlışlıkları tartışılır ve karar alınır. Bizden önceki uygulamada ki bunlar İngiltere ve Fransa’da da oldu bunlara hep bakıldı, maçın durumuna göre başladığı dakikadan da oynatabilirdin, kaldığı yerden de devam ettirebilirdin. Bana göre doğru olan şu ‘maçın başlangıcından itibaren gelişen süreyi hata yapılan dakikaya endekslememek lazım. Çünkü orada hatasız geçen bir süre var. Bu dakikadan sonra kalan bölüm tekrar oynatılabilir. ” dedi.

Yedi sezon boyunca Türkiye Ligleri’nde maç yöneten, sayısız derbiler, uluslararası maçlara çıkan eski FIFA Kokartlı hakem Ali Aydın: ”Bu aslında Federasyon kararına bağlı. Hiçbir Federasyon kuralları esnek tutmamak üzere belirlemez, mutlaka esnek tutulur. O zaman Federasyonun verdiği karar onlara göre doğru ya da yanlıştır. Hakem raporunda ben hata yaptım ibaresini koymazsa hiçbir şekilde kabul görmez. Görsellik bile kabul edilemez. Ben o dönem Fenerbahçe Başkanı olan Aziz Yıldırım’ı ve Çaykur Rizespor yetkilisini soyunma odasına çağırarak raporuma dürüst bir şekilde hata yaptığımı yazdım ve onlara gösterdim. İkisi de bana sarıldılar ve teşekkür ettiler.” ifadelerini kullandı.

SAMET KARADAĞ / ÖZEL HABER

Related post

Ali Aydın: ”Sayın Valimiz Orduspor’u Yaşatmaya Çalışıyor”!

Ali Aydın: ”Sayın Valimiz Orduspor’u Yaşatmaya Çalışıyor”!

FIFA Kokartlı eski hakem Ali Aydın, Ordu Yorum Youtube’da yayınlanan Laflıyorum programında yaptığı özel açıklamalarda Ordu Valisi Tuncay Sonel ve Orduspor…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir