Mart 28, 2023

Efsane Orduspor 56 Yaşında !

Ordu şehrinin baş tacı olan, şehrin markası haline gelen ve Mor-Beyaz renklerin Türkiye’deki öncülerinden birisi olan Orduspor, 56 yaşına girdi.

Tarih; 8 Mart 1967 Çarşamba, Karlıbel İşhanı’nda toplanan Ordugücü, Karadeniz İdman Yurdu, Yolaçspor, 19 Eylül ve Ocakspor Kulübü yöneticileri birleşme kararı aldı ve Orduspor’un temellerini attılar. Renk ve amblem konusunda uzun süren tartışmalar sonrasında taraflar mor-beyaz renkler ve fındık amblemi üzerinde anlaşmaya varıldı. Mor ihtirası, beyaz ise başarı ve yüz akını temsil ediyordu. Orduspor geçici yönetim Kurulu, kendi aralarında görev dağılımı yaptı. Devlet memuru olduğu için kulüp başkanlığı yapamayan Ali Ataoğlu yerine Orduspor Kulübü’nün ilk başkanı, iş insanı İbrahim Köksal oldu.

Orduspor’un Türkiye İkinci Futbol Ligi’ne alındığı resmen ilan edildi

Tarih; 8 Nisan 1967 Cumartesi. Ordu halkının sevinci yere göğe sığmaz olmuştu. Bu sevince ortak olan dönemin bakanları, senatörleri, milletvekilleri 100’e yakın araçlık bir konvoyla Ünye, Fatsa ve Perşembe ilçelerinde halkın yoğun coşkusu, tezahüratlar eşliğinde kente geldiler. Tüm şehir mor-beyaz renklere bürünmüştü. Devlet Bakanı Kamil Ocak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Rafet Sezgin, TFF Başkanı Orhan Şeref Apak omuzlarda 19 Eylül meydanına kadar gelindi. Kapalı Spor Salonu’nda Ordu Valisi Mustafa Karaer’in ve bakanların konuşmalarından sonra Orduspor’un Türkiye İkinci Futbol Ligi’ne alındığı resmen ilan edildi

1979-1980 sezonunda Türkiye’yi UEFA Kupası’ndan temsil etti

1967 yılında 5 amatör takımın bir araya gelmesiyle kurulan ve zamanın Futbol Federasyon başkanı Orhan Şeref Apak’ın talimatıyla ikinci ligden Türk Futboluna giriş yapan Orduspor, 1979-1980 sezonunda Türkiye’yi UEFA Kupası’ndan temsil etti. 2010-2011 sezonunda Süper Lig’e yükselen ve iki sene Süper Lig’de mücadele eden Karadeniz’in incisi, küme düştüğü TFF 1.Lig’de ise rekor puan almasına rağmen lig terfi edememişti. Mali açıdan zorluklar yaşayan ve bu süreçin sportif başarısızlığa yansıdığı 2014-2015 sezonuyla birlikte her sezon küme düşmekten kurtulamayan, Orduspor 2018-2019 sezonunda ise son olarak mücadele ettiği 1.Amatör Lig’de şampiyon olmasının rağmen 2.Amatör Lig’e düşürülmüştü.

Tarihinde sayısız başarıları ve şampiyonlukları bulunan, 1979-1980 sezonunda Türkiye’yi UEFA Kupası’ndan temsil eden Orduspor son 3 sezondur liglerde mücadele etmezken, yeni sezonda ise Ordu 2.Amatör Lig’den Türk Futbolu’na dönüş yapması bekleniyor.

SAMET KARADAĞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu haberi spor52.com\'dan izin almadan paylaşamazınız!