• Temmuz 7, 2021
  • No Comment
  • 86

”Kızlarımızı Geleceğe Hazırlamak Hepimizin Görevi”

İzmir’deki turnuvada şampiyon olan 52 Yalıköyspor Kadın Futbol Takımı’nın 27 yaşındaki genç antrenörü Abdullah Sözen, takımın genel durumunu ve 3.Lig…

 ”Kızlarımızı Geleceğe Hazırlamak Hepimizin Görevi”

İzmir’deki turnuvada şampiyon olan 52 Yalıköyspor Kadın Futbol Takımı’nın 27 yaşındaki genç antrenörü Abdullah Sözen, takımın genel durumunu ve 3.Lig öncesinde yapılacakları Samet Karadağ’a anlattı.

Henüz 22 yaşında antrenörlüğe başladıktan sonra önce Ordu’nun Fatsa İlçesi’nin ardından ise Muğla’nın ikinci Bodrum’un ilk Kadın Futbol Kulübü’nü kuran Abdullah Sözen, Ordu’ya dönerek 52 Yalıköyspor Futbol Kulübü’nün kuruluşunda da öncü oldu.

Covid-19 pandemisi nedeniyle ertelenen Kadınlar 3.Lig öncesinde İzmir’de özel bir turnuvaya katılan 52 Yalıköyspor Futbol Takımı, turnuvayı Şampiyonu tamamlayarak Ordu’da kupayla dönmüştü. 52 Yalıköyspor Futbol Kulübü’nde takımın antrenörü Abdullah Sözen ile turnuvanın ardından özel röportajını Ordu Yorum Gazetesi ve Spor52.com’a verdi.

Ordu dışında Kadın Futbol takımı kurma başarısı ve ardından memleketine dönerek bu başarıyı çiçeği burnunda bir şampiyon olarak sürdüren genç bir antrenör olarak olan Abdullah Sözen kimdir ? Kendini biraz tanıtır mısın ?

1994 Fatsa doğumluyum. Futbola Dumlupınarspor’da Ahmet Soytürk ile başladım. Kendisinin bana bu yönde bana örnek olduğunu söylemem yanlış olmaz. 22 yaşında antrenörlük kariyerim başladı. Hayatımda risk almayı sevdiğimden çevremdeki insanların da teşvik etmesiyle kulübümuzu kurduk. Bunu tek başıma değil bu yolda benimle olan ekip arkadaşlarıma borçluyum.

İzmir’de kazanılan şampiyonluğa geleceğim ama öncesinde kariyerinde Fatsa’nın ve Bodrum’un ilk kadın futbol takımı kuruculuğu var. İlkleri yapmak nasıl bir duygu ve özellikle kadın futbolu gibi imkanı zor olan bir branşta bu süreçte hiç unutmadığın zorluklar oldu mu ?

İlkleri yapmak her zaman zor olmuştur . Çoğu kesimden olmaz, yapılmaz denmesi bizi her zaman daha da ateşleyip bu işe sarılmamızı sağladı. Kadın futbolunda en büyük zorluk her zaman maddiyat olmuştur ama biz bunu Yalıköy Spor Yönetimi olarak bir aile olarak aştık. Belediye baskanımızın da çok destekleri oldu bu süreçlerde. Herşeyi bırakıp geriye dönüp baktığımızda doğru yolda olduğumuzu görüyoruz kısa sürede aldığımız bu şampiyonluk gelecek adına bizi ve yönetimi mutlu etmiştir. Şimdi daha da çok çalışıp daha iyisini yapıp 2. Lige yükselmek asıl hedefimiz.

Özellikle Kadın Futbol antrenörlerine özel olarak sormak istediğim bir soruyla devam etmek istiyorum. Kadın futbolunda A takımda oynama ortalaması daha düşük yani birçok takımda 15-16 yaşında sürekli oynayan sporcuları görüyoruz. Bu sizce futbolda bir avantaj mı yoksa dezavantaj mı ?

Bu soruya iki yönden cevap vermek istiyorum ilk olarak yarışmacı takım kuranlar genelde genç oyunculara şans vermiyor. Çünkü Kadın Futbolunda hata olasılığı daha yüksek yarışmacı takımlarda yetenekli genç oyuncuları görmek futbol adına bir kazançtır. İkinci olarak maddi gücü olmayan, transfer yapamayan takımlarda kendi öz sermayeleri ile lige giriyor. Genç oyuncular erken yaşta bu sayede maç tecrübesi ediniyor. Bu da kulüp için avantajdır.

Ordu’nun dördüncü kadın futbol takımı olarak faaliyete başladınız ve ilk özel turnuvada kupa geldi. İzmirdeki turnuvanın öncesi ve karşılaşmalar size nasıl bir tecrübe yaşattı ?

Öncesinde biz pandemi döneminde bile kamplar yaparak kendimizi ve takımı hazır tuttuk. Bu yaptığımız antrenmanlar sayesinde turnuvada diri kaldık. 14 kişi ile şampiyon olduk. Bu da öncesinde yaptığımız hazırlık sürecinin etkisidir. Turnuvada herşeyi gördük, her anlamda tecrübe edindik.

Takımın hedefinin oyuncu yetiştirmek ve aynı zamanda yeni sezonda üst lige çıkmak olduğunu görüyorum. Bunun dışında kişisel olarak Abdullah Sözen’in antrenör olarak hedefi nedir ?

Evet amacımız dediğiniz gibi oyuncu yetiştirip aynı zamanda genç oyuncularla tecrübeli isimleri harmanlayıp yarışmacı bir takım oluşturmak. Kendimi bildim bileli futbola sevdalı birisi olarak gidebildiğim yere kadar gideceğim. Görünen hedefim şu an Yalıköy Spor ile yeni başarılar kazanmak, kendi şehrimize değer katmak.

Turnuva öncesi 52 Yalıköyspor A takım seçmeleri yapılmıştı. Peki 3.Lig öncesinde böyle bir seçme yapılacak mı yoksa mevcut kadro korunarak mı lige başlangıç yapılacak ?

Fatsa’da ve yakın ilçelerde ve şehirlerde oyuncu taramalarımız devam edecek. Mevcut kadroda değisiklikler oldu yeni oyuncularımı gelecek. Ağustos ortasına kadar asil kadromuzu belirleyip sözleşmelerimizi yapıp lig hazırlıklarımıza devam edeceğiz. Altyapıdan gelecek vaat eden oyuncularımıza kesinlikle şans vereceğiz.

Son olarak başta Fatsa İlçesi olmak üzere Ordu şehri ve kadın futbol destekçilerine ne söylemek istersin ?

Ordu şehri Kadın Futbolu’na bence onu çok açıktı. 2. Ligde Ünye Gücü Futbol Kulübü ve Orduspor 1967 Futbol İşletmeciliği ve Spor Kulübü var. 3. Ligde ise Rusumat 4 ve biz varız. Yeni sezonda ordu şehrinin kadın takımlarına Büyükşehir Belediyemizin sivil toplum kuruluşlarının ve iş adamlarımızın desteklerini esirgememelerini temenni ediyoruz. Kadın futbolu gerçekten maddi ve manevi açıdan gerçekten çok zorlu. Ordu’muzun 4 takımla temsil edilmesi çok iyi bir olay. Kızlarımızı futbola yönlendirerek bir gelecek hazırlamak hepimizin görevidir.

Samet Karadağ / ÖZEL RÖPORTAJ

Related post

Abdullah Sözen ”Hedefimiz Sahadan Galibiyetle Ayrılmak”

Abdullah Sözen ”Hedefimiz Sahadan Galibiyetle Ayrılmak”

TFF Kadın Futbol 3.Ligi’nde sezonun ilk haftasında Ordu derbisinde Pars Spor Kulübü’ne kaybederek sezonu açan ve ikinci haftada yine Ordu derbisinde…
Kadın Futbol 3.Ligi’nde Yeni Sezon Bugün Başlıyor, Ordu’da İki Maç Var

Kadın Futbol 3.Ligi’nde Yeni Sezon Bugün Başlıyor, Ordu’da İki…

Üç Ordu takımının mücadele edeceği Kadın Futbol 3.Ligi’nde 2023-2024 sezonunun ilk hafta maçları bugün oynanacak ve Ordu’da bu süreçte bugün iki…
İşte Üç Ordu Takımı’nın Olduğu Kadınlar 3.Lig’de İlk Yarının Fikstürü

İşte Üç Ordu Takımı’nın Olduğu Kadınlar 3.Lig’de İlk Yarının…

2023-2024 sezonunda 52 Yalıköyspor Kulübü, Ordu Gücü Futbol Kulübü ve Ordu Pars Spor Kulübü’nün yer aldığı Kadınlar 3.Lig’de yeni sezon fikstürü…

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir