• Eylül 15, 2019
  • No Comment
  • 31

Nerede Bu Yetiştirme Bedelleri ?

Ordu Futbolu’nda yeni sezonda nerede başlayacağı henüz bilinmeyen Orduspor’da, geçmişte altyapıda olan isimler profesyonel imzalarını atarken yetiştirme bedellerinin akıbeti ise…

 Nerede Bu Yetiştirme Bedelleri ?

Ordu Futbolu’nda yeni sezonda nerede başlayacağı henüz bilinmeyen Orduspor’da, geçmişte altyapıda olan isimler profesyonel imzalarını atarken yetiştirme bedellerinin akıbeti ise merak ediliyor.

Profesyonel liglerde 2019-2020 sezonu yaz transfer dönemi biterken, geçmiş dönemlerde Orduspor’un altyapısında yetişen birçok isim profesyonel sözleşmeye imza attı. Liglerin ilk haftasında birçoğu süre aldı, bazıları ise yedek kulübesinde bekledi. Bu transferlerde Orduspor’u en çok ilgilendiren konu ise yetiştirme bedeli oldu.

Orduspor altyapısından yetişen 23 yaş altı birçok futbolcu hem geçen sezon hem de bu sezon farklı takımlarda profesyonel sözleşmeye imza attılar. Ancak kulüp tarafından futbolcular için ne kadar yetiştirme bedeli alındığı belirtilmedi.

Divan Kurulu Başkanı Mahir Akdere’nin bu ücretleri aldığı öğrenilirken, miktar olarak ya da alınan ücretlerin nereye harcandığı konusunda açıklama yapılmadı.

Yetiştirme Bedeli Nedir ?

Bir oyuncunun yetiştirme ve eğitim zamanı 12 ve 21 yaş arasındadır. Yetiştirme tazminatı kural olarak oyuncunun 23 yaşına kadar onu yetiştirmiş olan kulübe ödenen bedeldir. İkincil olarak yetiştirme bedeli oyuncunun 23 yaşına ulaştığı sezon sonuna kadar kulüp tarafından hak kazanılabilir. Yetiştirme bedeli ödeme yükümlülüğü FİFA uygulamasına göre kesin olmakla birlikte taraflar sözleşme ile bu kuralı değiştirebilirler.

Yetiştirme bedeli aşağıdaki durumlarda ödenir;
* Bir futbolcu ilk profesyonel sözleşmesini imzaladığında ya da,
* Profesyonel bir futbolcu başka bir kulübe transfer olduğunda (her iki durumda da 23. Yaş gününü içeren sezon sonuna kadar)

Yetiştirme bedeline aşağıdaki durumlarda hak kazanılmaz;
* Bir önceki kulüp futbolcunun sözleşmesini yetiştirme bedeli haklarını saklı tutmadan feshetmişse veya,
* Futbolcu 4. Kategorideki bir kulübe transfer olmuşsa ya da,
* Profesyonel bir oyuncu amatör bir kulübe transfer olursa

SAMET KARADAĞ / ÖZEL HABER

Related post

Orduspor ile Demirspor Haftanın Açılış Maçında Karşı Karşıya Gelecek

Orduspor ile Demirspor Haftanın Açılış Maçında Karşı Karşıya Gelecek

Ordu 1.Amatör Lig’de ilk yarının son haftasının açılış maçında 3 Aralık Pazar günü saat 11:00’de Orduspor ile Demirspor karşı karşıya gelecek…
Orduspor Zirveyi Yakından Takip Ediyor

Orduspor Zirveyi Yakından Takip Ediyor

Ordu 1.Amatör Lig’de mücadele eden Orduspor ligin sekizinci hafta maçında Doğaspor’u farklı galip ederken lider Gülyalı Turnasuyuspor’un BAY geçtiği haftaya zirveye…
Orduspor, Doğaspor’u Farklı Geçti 0-5

Orduspor, Doğaspor’u Farklı Geçti 0-5

Ordu 1.Amatör Lig’de mücadele eden Orduspor, ligin sekizinci hafta maçında karşılaştığı Doğaspor maçını çok rahat geçti ve zirveye bir adım daha…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir