Ordu’daki 61 Yıllık Stadyum Tamamen Yıkıldı
Ordu’da 1962 yılında yapılan ve günümüzde kadar yapılan tadilatlarla bir dönem UEFA standartlarına uygun hale getirilen 19 Eylül Stadyumu tamamen…
Ordu’da 1962 yılında yapılan ve günümüzde kadar yapılan tadilatlarla bir dönem UEFA standartlarına uygun hale getirilen 19 Eylül Stadyumu tamamen yıkıldı.
Ordu’da Orduspor’un kullandığı Durugöl Tesisleri’nin 2017 yılında olağanüstü hal gerekçe kullanarak yıkılması ve devamında Yeni Stadyumun temellerinin atılmasının ardından gözden düşen Ordu 19 Eylül Stadyumu artık yok oldu. Yarım asırdan fazla olacak şekilde Orduspor’a ev sahipliği yapan stadyumda son kalan maraton tribünü de yıkılınca 19 Eylül Stadyumu’ndan artık eser kalmadı.
1962 yılında açılan ve 1967 yılından sonra Orduspor ile özleşleşen Ordu 19 Eylül Stadyumu, 61 yıl sonra yıkılmaya başlandı. 27 Nisan tarihinde 19 Eylül Stadyumu Kapalı tribün dış cephesine gelen kepçe operatörü stadyuma birkaç darbe vurduktan sonra kontak kapatmış ve yıkımın ne zaman devam edeceği noktasında bilgi vermemişti. 17 Mayıs’ta stadyuma gelen ekipler ise farklı bir noktadan yıkım çalışmalarına başlarken ilk olarak kale arkalarını yıkmıştı. Güney Kale arkası ve akabinde Kuzey Kale arkası yıkılırken, kapalı tribünün ardından geçtiğimiz günlerde başlanan maraton tribünü yıkım işlemleri de sona erdi.
Ordulu futbolseverlerin her köşesinde hatıralarının olduğu 19 Eylül Stadyumu’nun tüm tribünleri yıkılırken, Türkiye’nin 128.Millet Bahçesi yapılacak. Kulislerde ise Millet Bahçesi projesinin iptal olabileceği söylentileri dolaşmaya başladı. Ordu 19 Eylül Stadyumu’nda şu an yıkılan tribünlerden oluşan moloz yığınlarının temizleme işlemleri yapılıyor.
SAMET KARADAĞ