Orduspor Çatısında Birleşme Değil, Ordu Futbolu’nda ‘Tek’leşme; İşte 2019’dan Bu Yana Yaşananlar

Ordu’da son beş yıldır yaz aylarının en çok konuşulan konusu olan ve adeta bitmeyen birleşme konusu yine yüksek sesle konuşulmaya…

 Orduspor Çatısında Birleşme Değil, Ordu Futbolu’nda ‘Tek’leşme; İşte 2019’dan Bu Yana Yaşananlar

Ordu’da son beş yıldır yaz aylarının en çok konuşulan konusu olan ve adeta bitmeyen birleşme konusu yine yüksek sesle konuşulmaya başlanırken Ordu Futbolu’nda son dönemlerde gelen başarısız sonuçların ardından bu sezon ‘Orduspor’ çatısı altında birleşmeden daha çok Ordu’da 52 Orduspor Futbol Kulübü ve Orduspor 1967 A.Ş.’nin tek takım olarak 3.Lig’de futbolu konusunda birleştirmesi beklenmeye başlandı.

2019 yılından bu yana Ordu’da her yaz döneminde gündeme gelen Orduspor birleşme konusu, Orduspor 1967 A.Ş.’nin bu sezon Play-Off’a kalamaması ve 52 Orduspor Futbol Kulübü’nün de üst üste ikinci kez kaybederek 2.Lige çıkamaması ile birlikte yine yüksek sesle konuşulmaya başlandı. Ordu Futbolu’nda son yılların adeta bitmeyen birleşme konusu, yaz futbol tatil döneminin vazgeçilmeyen konusu oldu. Bu sezon Ordu’yu 3.Lig’de temsil eden takımlar arasında 52 Orduspor Futbol Kulübü ve Orduspor 1967 A.Ş.’nin sezonu hedefe ulaşamadan tamamlaması halinde bu sesler ise şimdi yerini ‘Orduspor birleşme’ye bıraktı. Sezonun bitmesinin ardından ayrı takım tribünlerinde yer alan taraftar grupları birleşirken yaptıkları basın toplantısında Ordu’daki takımlardan tribün desteğini çektiğini ve tek Orduspor istediklerini açıklamıştı.

2018-2019 sezonunda Ordu 1.Amatör Lig şampiyonluğu yaşadıktan sonra lig düşürüldüğü belirtilen ancak resmî kaynaklar tarafından tescillenmeden faaliyetleri duran Orduspor, 3 sezon sonra tekrar sahalara dönerken 2.Amatör Lig’de şampiyonluk yaşamıştı. 3.Lig’de ise hedefledikleri şampiyonluğu yaşayamayan Ordu takımları varlığını ‘Orduspor çatısı altında’ devam ettirebilmesi için birleşme konusu tekrar tekrar açılıyor. Bu yaz döneminde ise ‘Orduspor çatısı altında’ birleşme konusu daha çok Ordu’da ‘tek takım olarak birleşme’ konusuna çevrildi. Hem 52 Orduspor Futbol Kulübü hem de Orduspor 1967 A.Ş. Başkanları yaptıkları açıklamada birleşme konusunda heyet oluşturulması gerektiğini söyledi. İşte Ordu’da 2019’dan bu yana yaşanan birleşme olaylardı.

İLK KEZ ALTINORDU BELEDİYESPOR İLE BİRLEŞMESİ GÜNDEMDEYDİ 

İlk olarak Mayıs 2019’da Orduspor ile Altınordu Belediyespor birleşmesi gündeme gelmiş ancak Altınordu Belediyespor birleşme teklifini reddetmişti. Altınordu Belediyespor bu red kararının ardından Belediye desteği alamayınca adını Ordu Gücü Futbol Kulübü yaparak Bölgesel Amatör Lig’den küme düştü. Ordu Gücü Futbol Kulübü geçen sezon Ordu 1.Amatör Lig’de sezonu tamamlayamamış ve devre arasında Erkek Futbol Takımı faaliyetlerini durdurmuştu. Orduspor ile birleşme konusunda adı geçen ilk takım olan ekip kendi varlığını devam ettiremedi ve özellikle Altınordu Belediyesi desteği azalınca faaliyetlerini durdurdu.

YENİ ORDUSPOR ‘TAMAM’ DEDİ AMA KONGREDE FARKLI DAVRANDI

2019 yazında ise o dönem adı Yeni Orduspor olan 52 Orduspor Futbol Kulübü ile uzun süre birleşme konusu gündemde kalmış ve hatta Orduspor kayyum başkanı ile Yeni Orduspor kulübü yöneticileri logosuz formalarla yeni transfer edilen futbolcuları basına birlikte tanıtmıştı. Orduspor ile Yeni Orduspor arasındaki birleşme ihtimaline son günlerde bitti gözüyle bakılırken, Yeni Orduspor’un yapacağı kongreye alınmayan Orduspor cephesinin birleşme başkanı olması beklenen Savaş Şimşek daha sonra Ordu 1.Amatör Lig ekibi Yeni Mahalle 52 Spor’un yarışmacı haklarını alarak adını Orduspor 1967 Futbol İşletmeciliği ve Spor Kulübü yapmıştı.

TEK ÇATI KONUSU GÜNDEMDEN DÜŞMEDİ

2020 ve 2021 yaz aylarında birleşme konusu yine gündeme gelirken özellikle Orduspor, 52 Orduspor Futbol Kulübü ve Orduspor 1967 A.Ş. Kulüplerinin tek çatı altında birleşme isteği şehirde sesli dile getirilmiş ancak sadece konuşulduğu şekilde kalmıştı. Bu sezon 3.Ligdeki takımların verdiği şampiyonluk mücadelesi nedeniyle birleşme konusu gündem dışına itilirken, iki takımın da şampiyonluk hayalleri suya düşünce eski defterler yeniden açıldı.

TUNCAY SONEL: ‘BİRLEŞME SÖZ KONUSU DEĞİL’ DEMİŞTİ

Orduspor konusunda uzun süredir çalışan dönemin Ordu Valisi Tuncay Sonel, Orduspor’u sahalara tekrar çıkartmadan birkaç gün önce Spor52.com ve Ordu Yorum Gazetesi için Samet Karadağ’a yaptığı özel açıklamada  “52 Orduspor Futbol Kulübü ya da Orduspor 1967 A.Ş. ile efsane Orduspor’un birleşmesi söz konusu değil.” demişti. Dönemin Ordu Valisi Tuncay Sonel, Orduspor’un kongresinde ise Orduspor’un TFF’den gelen resmi evrakta borcunun 171 Milyon TL olduğunu belirtmişti. 

MEHMET HİLMİ GÜLER’DEN YILLAR SONRA GELEN ‘BİRLEŞME’ İTİRAFI

2020 ve 2021 yaz aylarında birleşme konusu yine gündeme gelirken özellikle Orduspor, 52 Orduspor Futbol Kulübü ve Orduspor 1967 A.Ş. Kulüplerinin tek çatı altında birleşme isteği şehirde sesli dile getirilmiş ancak sadece konuşulduğu şekilde kalmıştı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler ise o süreçle ilgili olarak birleşmenin denendiğini ama gerçekleşmediğini yıllar sonra itiraf etmişti.

ORDUSPOR İLE 52 ORDUSPOR FUTBOL KULÜBÜ, ORDUSPOR 1967 A.Ş. İLE ÜNYE 1957 SPOR BİRLEŞMESİ GÖRÜŞMELERİ DE OLMADI
2023-2024 sezonu öncesinde Ordu Futbolu yeniden şekillenebilir ancak ‘Orduspor’ çatısı altında birleşme konusunda Orduspor, 52 Orduspor Futbol Kulübü, Orduspor 1967 A.Ş., Ünye 1957 Spor birleşmesindeki görüşmeler uzun sürmüştü.  Geçen sezon başında süren görüşmelerde Orduspor, Orduspor 1967 A.Ş., 52 Orduspor Futbol Kulübü ve Ünye 1957 Spor birleşmesinden hem Ordu’ya hem Ünye’ye güçlü bir takım çıkarma projesinden ise yine sonuç çıkmadı.

TAKIMLAR BİRLEŞMEYİNCE, TARAFTARLAR BİRLEŞTİ

Profesyonel ligde 52 Orduspor Futbol Kulübü ve Orduspor 1967 A.Ş., Amatör Lig’de ise Orduspor’un olduğu Ordu’da tribünler birlik oldu ve adet resti çekti. Orduspor konusunda basın toplantısı düzenlenen Ordu spor taraftar liderleri ortak bir basın açıklaması yaptı. Başpehlivan Recep Kara Kapalı Spor Salonu’ndaki basın toplantısına taraftar liderleri ve yüzlerce taraftar katıldı. Bozukkale, Fidangör ve Tek Yürek52 Taraftar Grupları birlikte basın toplantısı düzenlerken özellikle basın toplantısında beş soruya cevap istendi. Bozukkale, Fidangör ve Tek Yürek52 Taraftar Grupları Ordu’da tribün desteğini tek Orduspor olmadan sürdürmeyeceklerini belirtirtti.

YENİDEN ADAY OLAN ŞÜKRÜ BODUR HEYET OLUŞTURULMASINI İSTEDİ

52 Orduspor Futbol Kulübü kongresinde yeniden aday olacağını açıklayan Şükrü Bodur birleşme ile ilgili olarak “Bu sürecin sağlıklı işleyebilmesi ve sporda birliğin sağlanabilmesi için bir heyet oluşturulması, heyetin süreci yürütmesi gerekiyor. Bu konuda ki yaklaşımım Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu Barosu, Ordu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odasından birer temsilci ile kulüplerimiz den birer temsilci tarafından oluşan heyetin süreci yürütmesini ve gelişen tüm detayları kamuoyu ile paylaşmasını arz ederim.” dedi.

İSA AKÇAY ”BİRLEŞME SÖYLEMLERİNİN ALGIDAN İBARET OLDUĞU BİR SÜRECİ TEKRAR İSTEMİYORUZ”

Orduspor 1967 A.Ş. Kulüp Başkanı İsa Akçay yayımladığı açıklamada ise son olarak ”Kaybedecek vaktimiz yok. Bu ciddi maliyetin altına girmeden önce “Birleşme” gündeminin karara bağlanması gerekiyor. Öyle ki Ordu futbolundaki sorun artık kişisel zevk yapmanın ya da ego tatmin etmenin çok ötesine geçmiştir. Yani “Birleşme” söylemlerinin algıdan ibaret olduğu bir süreci tekrar etmek istemiyoruz. Amaç geçtiğimiz sezonda  olduğu gibi bizi oyalamak sonra da masadan kalkmaksa elbette ki buna müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

SAMET KARADAĞ / ÖZEL HABER

Related post

Orduspor’un Eski Kalecisine Milli Davet

Orduspor’un Eski Kalecisine Milli Davet

Türkiye Plaj Futbolu Millî Takımı’nda Avrupa Plaj Futbolu A Ligi için 15 kişilik kadro açıklanırken, Milli Takım kadrosunda geçen sezon Orduspor…
UEFA’dan Türk Kulüplerine Cezalar Devam Etti, Orduspor’a Temiz Raporu Çıktı

UEFA’dan Türk Kulüplerine Cezalar Devam Etti, Orduspor’a Temiz Raporu…

Türkiye’de özellikle Anadolu kulüplerin yabancı futbolculara olan borçlarında devreye giren ve kulüplere ceza veren FIFA, Mart ayında Türkiye’de altı takıma ceza…
Geçen Sezon Orduspor’da Oynamıştı, Milli Takım Kadrosuna Alındı

Geçen Sezon Orduspor’da Oynamıştı, Milli Takım Kadrosuna Alındı

Ordu 1.Amatör Lig’de sezonu Yarı Final etabı ile sonlandıran Orduspor’da Play-Off sürecinde takıma transfer olan İsmail Turhan, Türkiye Plaj Futbolu Millî…

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir