Orduspor, Süper Lig’de !
Önümüzdeki sezon Ordu 1.Amatör Lig’de mücadele edecek olan Orduspor, bundan tam 12 yıl önce 29 Mayıs 2011 tarihinde Süper Lig’e…
Önümüzdeki sezon Ordu 1.Amatör Lig’de mücadele edecek olan Orduspor, bundan tam 12 yıl önce 29 Mayıs 2011 tarihinde Süper Lig’e yükselmişti.
Tarihler 29 Mayıs 2011’i gösterdiğinde Orduspor, Ankara’da sahaya çıkıyordu. O dönemki adıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyespor ile final maçına çıkan Orduspor’u Ankara’da binlerce Orduspor taraftarı desteklemişti. Karşılaşmanın 89.dakikasında ise sahneye çıkan Ahmet Kuru, Orduspor’u 26 yıl sonra Süper Lige çıkaran golü atmıştı.
1967 yılında 5 amatör takımın bir araya gelmesiyle kurulan ve zamanın Futbol Federasyon başkanı Orhan Şeref Apak’ın talimatıyla ikinci ligden Türk Futboluna giriş yapan Orduspor, 1979-1980 sezonunda Türkiye’yi UEFA Kupası’ndan temsil etti. 2010-2011 sezonunda Süper Lig’e yükselen ve iki sene Süper Lig’de mücadele eden Karadeniz’in incisi, küme düştüğü TFF 1.Lig’de ise rekor puan almasına rağmen lig terfi edememişti. Mali açıdan zorluklar yaşayan ve bu süreçin sportif başarısızlığa yansıdığı 2014-2015 sezonuyla birlikte her sezon küme düşmekten kurtulamayan, Orduspor 2018-2019 sezonunda ise son olarak mücadele ettiği 1.Amatör Lig’de şampiyon olmasının rağmen 2.Amatör Lig’e düşürülmüştü.
Orduspor yıllar sonra yeniden sahaya çıkarken, bu sene ise Ordu 2.Amatör Lig’de sahaya çıktığı tüm maçları kazanarak Ordu 1.Amatör Lige çıktı.
SAMET KARADAĞ