• Ocak 22, 2020
  • No Comment
  • 62

Ünye Amatörü Anlattı, Kaymakam Dinledi !

Ünye’de faaliyet gösteren yedi amatör spor kulübü başkan ve yöneticileri Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney’i ziyarete ederek Ünye’de amatör futbol…

 Ünye Amatörü Anlattı, Kaymakam Dinledi !

Ünye’de faaliyet gösteren yedi amatör spor kulübü başkan ve yöneticileri Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney’i ziyarete ederek Ünye’de amatör futbol kulüplerinin sorun ve çözümlerini masaya yatırdılar.

Ünye’de faaliyet gösteren yedi amatör spor kulübü başkan ve yöneticileri Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney’i ziyaret etti. Amatör spor kulüpleri ziyarette, Ünye’de amatör spor kulüpleri için tesisleşme, alt yapı sorunu gibi sorunlarını ifade ederek sorunların çözümü için önerilerde bulunularak karşılıklı fikir alışverişi yapıldı.

Sıkıntılar hepimizin malumu

Ziyarette Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney yaptığı açıklamada, “Futbol çok sevilen ilgi gören bir spor branşı. Bir çok branş gelişip, bir çok branşta başarılar elde edilmekle birlikte futbolun bu konudaki öncü rolü ortada. Türk futbolunda yaşanan genel sıkıntılar gerek mali, gerek altyapı gerek sürdürebilirlik noktasında yaşanan genel sıkıntılar hepimizin malumu.”dedi.

Alt yapıdan sporcu gelmiyor

Kulüplerin alt yapı noktasında eksiklerinin olduğunu ifade eden Kaymakam Güney, “Kulüp yöneticilerinden hocalara kadar yeri geldi çocuklarının nafakalarından eksilterek siz buralara ciddi paralar aktardınız. Ama baktığımızda birçok ilden büyük olan ve 10 binlerce genci olan ilçemiz ve hinterlandında BAL liginde bile güçlü bir şekilde mücadele edecek bir kadroyu bile tesis edebilecek altyapıdan gelen sporcularımız yok. Yani altyapı ile takım arasında organik bir bağ olmasa bile sistematik olarak bir mantıki bağın oluşması gerekiyor.”dedi.

Eksik ve sorunlarımızı görüşelim istedik

Ünye 1957 Spor’un Ünye’deki tüm amatör futbol kulüplerinin sporcu vererek oluşmasını arzuladığını ifade eden Kaymakam Güney, “Geçmiş ezberlerimizi bir tarafa bırakmamız lazım. Bir faaliyet alanının sürdürülebilir olması için yapılan faaliyetin kendini karşılaması ve o faaliyet alanından elde ettiği gelirlerle ayakta durması gerekiyor. Futbol endüstrisi diyoruz, amatöründen, en üst liglere kadar baktığımızda bir bütçe gerektiriyor. Demek ki bizim bu yapıyı öyle kurgulamamız lazım ki kendi elde ettiği gelir ile harcadıklarını karşılaması hatta sürdürülebilir olması için bir parça kar etmesi gerekiyor. Onun için biz bugün hem bir arada dertleşmek, tesisleşme noktasında, organizasyonlar noktasında ne eksiğimiz var nerede yanlış yapıyoruz. Nasıl birlikte hareket edebiliyoruzu konuşmak için bir aradayız.”dedi.

Kulüplerden Ortak Deklerasyon

7 Amatör Futbol Kulübü yönetiminin ortaklaşa imzaladıkları deklarasyon toplantıda okunup basın mensuplarına dağıtıldı. İşte kulüplerin altına imza attıkları o deklarasyon:

“Ünye’de faaliyet gösteren futbol kulüpleri olarak amacımız temel milli ve ahlaki değerlere bağlı yetenekli sporcular yetiştirmek ve onları Türk futboluna kazandırmaktır. Anayasamızın 59. Maddesinde “Devlet her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır. Sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder. Devlet başarılı sporcuyu korur”der. Bu hükmün gerekçesinde; sağlık hizmetlerinin bir parçasını beden sağlığının spor yaptırarak korunmasının teşkil ettiği, sporun kitlelere yayılmasının bu amacın teminine yarayacak araçlardan en etkini olduğu, sporun sadece fiilen spor yapanları değil, seyirciler için de eğitici ve sağlık kurallarına uygun bir ortamda yaşamaya sevk edici etkileri sebebiyle sporun geliştirilmesinin devletçe ele alınmasının öngörüldüğünü belirtmektedir.Türk spor politikasının amaç ve hedeflerini belirleyen, ana hatlarıyla ortaya koyan Anayasa hükmüne uygun olarak kanunlar Türkiye’ de gençlik ve spor politikalarının temelini oluşturduğu gerçeğinden hareketle bizlerinde Ünye ölçeğinde bazı talepleri bulunmaktadır. Cevizdere Spor Tesisleri’nde faaliyetlerini sürdüren futbol kulüplerinin Ordu il merkezinde temeli atılan odalar gibi bizlerin de kendimize ait içinde soyunma odası,antrenör odası ve temel ihtiyaçlarının bulunacağı bir kulüp odasının yapılmasını. Ünye’de tek futbol sahası olarak bulunan Cevizdere Spor Tesisleri’e ulaşımda kulüplere yardımcı olunması. Ordu il genelinde tribünü olmayan tek futbol tesisi özelliği taşıyan Cevizdere Spor Tesisleri’nde izleyicilerin maçlarımızı izleyebilmeleri için tribün yapılması. Halı hazırda Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri’nde bulunan halı sahanın büyütülerek en azından kulüplerin antrenmanlarını yapabileceği bir hale getirilerek Cevizdere Tesisleri’nde resmi müsabaka olduğunda diğer kulüplerin burada antrenman yapabilmelerinin sağlanması. Atıl vaziyette bulunan Çınarsuyu Suni Çim Tesisleri’nin tekrar faaliyete geçirilerek kulüplerin faydalanmasının sağlanması hususlarında taleplerimiz bulunmaktadır. Devletimiz spor mevzuatı açısından gerekli yasal düzenlemeleri yaparak Türk sporunun gelişmesi adına verdiği desteğin spor hizmetleri uygulaması seviyesinde Ünye’mizde de öncelikle çocuğun içinde bulunduğu ortamın değer taşıması ve yetişkinler tarafından da bu değerin sağlanması ve de yaşatılması gerekmektedir.Sevgi ve saygı birer değerdir ve önce çocuklar,gençler sevilmeli onlara saygı duyulmalı.”

SPOR AKSİYON

Related post

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir