• Eylül 9, 2021
  • No Comment
  • 237

Yetiştirme Bedelleri Yine Gündemde !

TFF 3.Lig ekibi Büyükçekmece Tepecikspor’un, Ordu 1.Amatör Lig ekibi Doğaspor’dan Yasin Kargı’yı transfer etmesiyle birlikte futbolcunun yetiştirme bedeli ödeme şekli…

 Yetiştirme Bedelleri Yine Gündemde !

TFF 3.Lig ekibi Büyükçekmece Tepecikspor’un, Ordu 1.Amatör Lig ekibi Doğaspor’dan Yasin Kargı’yı transfer etmesiyle birlikte futbolcunun yetiştirme bedeli ödeme şekli akla diğer futbolcuları getirdi.

Orduspor’un faaliyetlerini son olarak 2018-2019 yılının sonunda sürdürmesi ve son iki sezonda herhangi bir lige katılım sağlayamaması, gündemden düşmesine engel olmuyor. Orduspor altyapısından yetişen birçok futbolcu profesyonel liglere adım atarken bu isimlere Yasin Kargı da eklendi. Genç futbolcu, 3.Lig ekibi Büyükçekmece Tepecikspor’a imza atarken, yetiştirme bedeli olarak 5 Bin TL belirlendiği ve futbolcudan bu miktarın özellikle elden teslim alındığı öğrenildi.

Son olarak Orduspor’da Divan Kurulu Başkanlığı yapan Mahir Akdere ile futbolcuların görüşme sağladığı ve Akdere’nin gemiş futbolcularda olduğu gibi yetiştirme bedelini havale ya da herhangi bir hesaba istemediği, özellikle elden teslim aldığı öğrenildi. Yetiştirme bedellerin teslimi esnasında makbuz kesilip kesilmediği ise açıklanmadı.

Orduspor’dan yetişen ve yetiştirme bedellerinin bu şekilde tahsil edildiği futbolcular arasında Beypiliç Boluspor forması giyen Arda Köksal, 52 Orduspor Futbol Kulübü forması giyen Efe Kağan Kayahan, Darıca Gençlerbirliği forması giyen Atakan Aybastı ve Fatsa Belediyespor forması giyen Onur Hafızoğlu’nun ardından son olarak Büyükçekmece Tepecikspor ile profesyonelliğe adım atacak olan Yasin Kargı yer alıyor.

Futbolcuların 3 Bin Lira ile 5 Bin lira arasında ödeme yaptıkları öğrenildi.

Yetiştirme Bedeli Nedir ?

Bir oyuncunun yetiştirme ve eğitim zamanı 12 ve 21 yaş arasındadır. Yetiştirme tazminatı kural olarak oyuncunun 23 yaşına kadar onu yetiştirmiş olan kulübe ödenen bedeldir. İkincil olarak yetiştirme bedeli oyuncunun 23 yaşına ulaştığı sezon sonuna kadar kulüp tarafından hak kazanılabilir. Yetiştirme bedeli ödeme yükümlülüğü FİFA uygulamasına göre kesin olmakla birlikte taraflar sözleşme ile bu kuralı değiştirebilirler.

Yetiştirme bedeli aşağıdaki durumlarda ödenir;
* Bir futbolcu ilk profesyonel sözleşmesini imzaladığında ya da,
* Profesyonel bir futbolcu başka bir kulübe transfer olduğunda (her iki durumda da 23. Yaş gününü içeren sezon sonuna kadar)

Yetiştirme bedeline aşağıdaki durumlarda hak kazanılmaz;
* Bir önceki kulüp futbolcunun sözleşmesini yetiştirme bedeli haklarını saklı tutmadan feshetmişse veya,
* Futbolcu 4. Kategorideki bir kulübe transfer olmuşsa ya da,
* Profesyonel bir oyuncu amatör bir kulübe transfer olursa

SAMET KARADAĞ / ÖZEL HABER

Related post

Orduspor Altı Yıl Sonra Kumru Deplasmanına Gidecek

Orduspor Altı Yıl Sonra Kumru Deplasmanına Gidecek

Ordu 1.Amatör Lig’de Doğaspor’u yenerek Play-Off turunda dört puana yükselen Orduspor, Galataspor mağlubiyeti ile üç puanda kalan Kumruspor ile Pazar günü…
Orduspor Play-Off Maçında Doğaspor’u Yendi 1-4

Orduspor Play-Off Maçında Doğaspor’u Yendi 1-4

Ordu 1.Amatör Lig Play-Off ikinci hafta açılış maçında Orduspor bu sezon üçüncü kez karşı karşıya geldiği Doğaspor’u 4-1 yendi. 2023-2024 sezonunda…
Orduspor Maçında Vali Muammer Erol Tribünde

Orduspor Maçında Vali Muammer Erol Tribünde

Ordu 1.Amatör Lig Play—Off ikinci haftasında Doğaspor ile Orduspor karşı karşıya gelirken saat 11:00’de başlayan müsabaka için tribüne gelen ilk isimlerden…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir