”Güzel ve Tarihi Bir Başarıyla Yolumuzu Açtık”

Kadınlar Futbol 3.Ligi’nde mücadele etmeden önce İzmir’de katıldığı turnuvadan kupayla dönen 52 Yalıköyspor Kadın Futbol Takımı’nda kaleci Şevval Eztan, Samet Karadağ’a konuştu.

Ordu Futbolu’nun çiçeği burnunda Kadın Futbol Takımı olan 52 Yalıköyspor, katıldığı ilk ciddi turnuvayı şampiyon tamamladı. 52 Yalıköyspor Kadın Futbol Takımı’nda turnuvanın en iyilerinden birisi olan kaleci Şevval Eztan ise hem kariyerini hem de turnuvayı değerlendirdi.

21 yaşında olan ve uzun yollar farklı takımlarda kaleyi koruyan tecrübeli Şevval Eztan, takımının şampiyon olduğu turnuvada kalesinde en az gol gören kaleci ünvanı da yakaladı. Şevval Eztan, Samet Karadağ’ın sorularını ise bütün içtenliği ile cevapladı.

52 Yalıköy Futbol Kulübü hakkında uzun uzun konuşacağız ancak ben öncelikle bireysel soru ile başlamak istiyorum. Şevval Eztan kimdir, futbola nasıl başladı ?

21 yaşındayım Ordu’da yaşıyorum, Sinop Üniversitesi’nde antrenörlük bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Futbola Özcan Türkmen sayesinde 15 yaşında Ordu Soyaspor takımında kaleci olarak başladım. O şekilde futbol hayatıma adım attım. Daha sonra Sinopspor, Kastamonu Gücü Kuzeyspor Kulübü ve en son Yalıköyspor’a transfer oldu.

Kaleci olmak futbola ilk başladığında hayalin olan mevki miydi yoksa seni o mevkiye yönlendiren isim Özcan Türkmen mi oldu ?

Beni kaleye yönelten Özcan Türkmendi ama benim çocukluktan gelen Volkan Demirel hayranlığım kaleci olma isteğimi tetikleyen unsurdu.

Soyaspor kariyerinin ardından Sinop ve Kastamonu’da bir kariyer yaşadın. İl dışındaki bu takımlarda forma giymek senin kariyerini nasıl etkiledi ?

Olumlu yönden etkiledi. Farklı hocalarla çalışmak, farklı yaşam ve oyun şekillerini tecrübeledim. Futbol bilgime çok daha şey kattım.

Gelelim tekrar Ordu futboluna geri dönüşüne. Yeni bir takım, yeni bir oluşum. 52 Yalıköy Futbol Kulübü ile ilk iletişimin ne zaman oldu ve seni transfer konusunda ne etkiledi ?

Eylül ayında Yalıköy Futbol kulübüne transfer olan bir arkadaşım sayesinde Hocam Abdullah Sözen ile iletişim kurdum. Önceki takımım ligden çekildiği için futbol hayatıma aktif devam etmek istediğimi, takımında yer almak istediğimi belirttim. Kendiside de beni takımın Eylül ayındaki kampına davet etti. Bu takımın bir üyesi olmaduktan sonra futbolun hayatımın çok büyük bir yeri olduğunu fark ettim. Abdullah Hocanın antrenmanıyla da kendimde eksik olan yönlerimi geliştirdim ve bu olumlu sonuç verdi.

İzmir’de güzel bir turnuva yaşadınız ama ondan önce Covid-19 pandemisi nedeniyle ligler başlamadı. Nasıl bir antrenman süreci yaşadınız ? Turnuva öncesinde takımın havası nasıldı ?

Biz takım olarak ara ara kamplara girdik ve antrenman sürecimizi olabildiğince aktif tuttuk. Turnuvadan önce de tüm takım kampa girerek yoğun bir şekilde antrenman programı içine girdik ve herkes çok hırslı ve inançlıydı bu da sahaya yansıdı.

Bu inançlı antremanlar sayesinde kupayı kaldıran takım oldunuz. İlk turnuva, ilk şampiyonluk. Turnuvada senin gözünden bakacak olursak nasıl bir 52 Yalıköyspor vardı ?

Aslında turnuvanın ev sahibi olmayan birkaç takımından birisiydik. Bize çok haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Bize yapılan tüm haksızlıklara rağmen, yapılan turnuvada hem belediyenin ilgisizliği hemde maçlarda hakem olmaması ve karşı rakip takımın hocalarının maç yönetmesine rağmen biz hırs, azim ve istekle en önemlisi de çok inançla sahaya çıktık. Takım olarak çok tecrübeli olduğumuzu düşünüyorum çünkü futbol konusunda hepimizin en az 7-8 yıllık futbol geçmişi var. Bu tecrübeyi de sahaya güzel bir şekilde yansıttık. Futbola çok aç bir takımımız var ama bizim hocamız bizden daha da istekli. Bu genç yaşında bir kulüp kurdu ve o kulübe ilk kupayı getirenler biz olduk. Hocamıza bu gururu yaşattığımız için önce kendim sonra takım arkadaşlarımla gurur duyuyorum.

Peki kişisel performansa gelirsek turnuvanın en az gol yiyen kalecisi oldun. Aylar sonra yeşil sahaya çıkan bir futbolcu olarak kişisel performansını nasıl buldun ?

Diğer kalecilerle karşılaştırırsak uzun bir zamana döktüğüm kaleciliğim var. Sahada tecrübemi gösterdiğimi ve takım için yararlı şeyler yaptığımı düşünüyorum. 5 gün üst üste maç çıkarmak kolay değildi ama gayet güzel bir performansla turnuvayı şampiyon olarak bitirdik. Turnuvada en az gol yiyen kaleci unvanına sahip olduğum için de çok mutluyum.

Son olarak 52 Yalıköyspor taraftarlarına ve Ordu’da futbolu takip edenlere ne söylemek istersin ?

Öncelikle bizi destekleyen herkese ve Yalıköy halkına çok teşekkür ederiz. Ordu ve Fatsa ilçesi bizi gerçekten desteklediklerini her anlamda hissettik. Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Ethem Kibar’a da maddi manevi yanımızda olduğu için minnettarız. Bizi her zaman her koşulda desteklemelerini çok isteriz. Fatsa İlçesi’ndeki tek kadın takımı biziz ve güzel bir başarıyla yolumuzu açtık. Yolun sonuna varana kadar bizlerin yanında olmaları bizi çok mutlu eder.

SAMET KADADAĞ / ÖZEL RÖPORTAJ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu haberi spor52.com\'dan izin almadan paylaşamazınız!