”Tamamen Normale Dönmeden, Amatör Ligler Oynanmasın”

Ordu 1.Amatör Lig’de mücadele eden Kotyora Futbol Kulübü Başkanı Avşin Kaşık, Amatör liglerin henüz başlamaması ile ilgili yaptığı açıklamada önemli hususlara değindi.

2019-2020 sezonunda ligi Play-Off potasında bitirerek kulüp tarihinin en iyi derecesini elde eden Kotyora Futbol Kulübü, Covid-19 pandemisi nedeniyle oynanmayan Play-Off’lar sonrasında beklemeye başlamıştı. Geçen sezon antrenmanlarına ara veren ilk kulüplerden birisi olan Kotyora Futbol Kulübü’nde, yeni sezonda henüz başlamayan ligler hakkında açıklamalarda bulundu.

Kotyora Futbol Kulübü Başkanı Avşin Kaşık, öncelikle amatör futbol ile ilgili düşüncelerini dile getirirken: ”Amatör, bir işi sevdiği için yapan meslek edinmeyen demek. Tersi profesyonel, yani bir işi meslek edinen. Amatör futbolcu, futbol oynama işini sevdiği için yapan bu işten gelir elde etmeyen demek zaten. Amatör futbolcu diye bir meslek yok. Amatör futbolcu evine ekmek götüremiyor demek baştan sakat bir cümle zaten, zira amatör futbolculuk eve ekmek götürülecek bir iş değil, birileri iş gibi algılıyor, iş olduğunu zannediyor diye de iş olmayan bir şey iş olmaz. Ben de amatör tenis oyuncusuyum, üniversite ikinci sınıftan beri tenis oynuyorum o zaman ben de ağlıyım, kortlar kapalı tenis bana para kazandırmıyor diye.” ifadelerini kullandı.

Dünya’yı sarıp sarmalayan Covid-19 pandemisi nedeniyle zor bir dönemden geçtiklerini belirten Avşin Kaşık: ”Bilmem farkında mısınız ülkemiz ve dünya olağanüstü bir dönemden geçiyor. Okullar kapalı, hastaneler acil durumlar hariç hastalara müdahale etmiyor, uçuşlar askıya alınmış haftasonları sokağa çıkma yasağı var. Yani ülkede zaruri pek çok alan kısıtlama altında. Gerekçesi de çok geçerli insan sağlığı ve can. Hal böyleyken, okullar kapalı iken “Amatör futbol oynansın” demek en amiyane tabirle zurnanın son deliği olan bir kitlenin ötmesi demek. Bir amatör futbol kulübü başkanı olarak ülke tamamen normale dönmeden, okullar açılmadan, hastaneler tam işlev kazanmadan yani hayat normale dönmeden amatör futbol oynanmasını gereksiz buluyorum. Kulübümdeki futbolcu arkadaşlar da benimle benzer düşünüyor, hiçbiri “evine ekmek götüremiyor” değil çünkü. Kimisi bankacı, kimisi mühendis, kimisi işçi çünkü.” dedi.

Avşin Kaşık amatör futbolun başlayıp başlamama konusu hakkında kendi oyuncularını bu şartlarda riske atmak istemediğini söylerken: ”Belirli bir yaşa gelip belediye takımlarını sövüşleyerek hayatını devam ettirmek dışında bir iş bulamamış yani bir baltaya sap olamamış bazı “amatör futbolcular” yüzünden de oyuncularımı riske atmak istemiyorum açıkcası. Olayın daha komik yani bu adamlardan biri cumhurbaşkanı’nın önüne atladı, “Ya top oynayamıyoruz” Ben hayatımda böyle saçma sahne görmedim, ya bulmuşsun Cumhurbaşkanını desene “TFF amatör takımları sömürüyor, aktarma ücreti vb adı altında” diye. Demez, zira haberi yok. Çünkü amatör futbol ne haberi yok. Oyunculara para veren ve ligler oynansın diye ağlayan kulüplerin de gerçek amatör ne haberi yok, zira verdikleri para belediyelerin, belediyeler işin içinden çekilince, para verme sırası kendilerine gelince kapatıyorlar kulübü genelde.” açıklamasını yaptı.

SAMET KARADAĞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu haberi spor52.com\'dan izin almadan paylaşamazınız!