Sütten Ağzımız Yandı, Neden Yoğurdu Üflemiyoruz !

Herkesin bildiği bir atasözü var. ‘Sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yer.’ Tam olarak anlamı ise ‘Bir olaydan gerekli dersi alan,…

 Sütten Ağzımız Yandı, Neden Yoğurdu Üflemiyoruz !

Herkesin bildiği bir atasözü var. ‘Sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yer.’ Tam olarak anlamı ise ‘Bir olaydan gerekli dersi alan, zarar gören kimse, ona benzer bir işle karşılaştığında uyanık davranır; tedbirli olur.’ Ama Ordu Futbolu içerisine yer olanların çoğu son yıllarda yaptıklarıyla yoğurdu bile ısıtarak yer oldu.

Sosyal medyada dolaşan bir paylaşım bir çok noktada ilgi çekince araştırmak istedim. Başlık şöyle ‘Orduspor, Yeni Orduspor’u satın aldı.’ Yahu, Orduspor’u yakından takip eden herkesin Orduspor’un şu an bırakın profesyonel ligde bir takımı, profesyonel ligden bir futbolcu alamayacağını bilir. Bu iki takımın birleşeceğine inanan kesim ile Orduspor’un bu takımı satın almasına inanan kesim aynı kişiler oluyor haliyle.

İşin özü şu; Yaptıklarıyla Yeni Orduspor’u adeta darma duman eden Büyükşehir Belediyesi’nin ilk amacı oluşumdan önce oluşumun içindeki insanları dağıtmaktı. Hilmi Güler’in, Enver Yılmaz ile çok yakın ilişkileri olan başta Oktay Çanak ve Uğur Çelenk olmak üzere birçok isimle ortak iş yapmayacağı kulislerde çok konuşuluyordu zaten. Bu ortam dağıtıldı şimdi ise zaten başta konuşulan olay ‘1967 Orduspor’ hayata geçirilecek.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in Orduspor hakkında yaptığı açıklamaları ve herkesi duygulandıran reklam filmi ile aslında ilk etapta şu mesajı veriyor. Geliyoruz, bize sponsor olun. Türk Futbolu içerisinde bu sponsorluk işleri maalesef çok ciddi maddi kazanç getirmiyor. Bu sebepten dolayı Orduspor ismi ve arması yerine ‘1967 Orduspor’ ve farklı bir arma ile yola devam edilmesi gündemde. 2-3 sene sonra ise şu anki Büyükşehir Belediyesi Erzurumspor gibi ‘Erzurumspor’ deyin ne olacak algılarıyla gerçek Orduspor maziye gömülecek.

Şimdi gelelim ilk baştaki süt, yoğurt meselesine. Orduspor artık siyasi reklamların yapıldığı bir takım oldu. Nedim Türkmen’in eline yüzüne bulaştırıp, takımı bir kamyon yükü borçla bırakıp gittiği günlerde başlayan siyasi çatışma, Enver Yılmaz’ın göreve gelirken söyledikleri ve sonrasında Orduspor’u kapatmaya çalışmasıyla devam etti. Taraftarlar çok direndi ve Orduspor’dan önce Yılmaz gitti. Hani demişti ya ‘3 ay sonra Orduspor diye bir takım kalmayacak’ diye. Onun üzerinden kaç 3 geçti kim bilir ! Siyasi anlamda bütün bunlar yaşanırken ne kadar iyi niyetli olursa olsun yine bir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yapacaklarına odaklanmak çok garip bir mesele. Hayırlısı olsun diyeceğim ama Orduspor için pek hayırlı bir iş olacağa benzemiyor.

Eğer arma ve isim değişecekse kalsın yapmayın. Onun yerine amatör kulüplere bina, soyunma odaları, tesisler yapın. Orduspor’da amatör ligde şanlı taraftarı ile kendi işine baksın !

SAMET KARADAĞ / KÖŞE YAZISI
 

Related post

UEFA’dan Türk Kulüplerine Cezalar Devam Etti, Orduspor’a Temiz Raporu Çıktı

UEFA’dan Türk Kulüplerine Cezalar Devam Etti, Orduspor’a Temiz Raporu…

Türkiye’de özellikle Anadolu kulüplerin yabancı futbolculara olan borçlarında devreye giren ve kulüplere ceza veren FIFA, Mart ayında Türkiye’de altı takıma ceza…
Geçen Sezon Orduspor’da Oynamıştı, Milli Takım Kadrosuna Alındı

Geçen Sezon Orduspor’da Oynamıştı, Milli Takım Kadrosuna Alındı

Ordu 1.Amatör Lig’de sezonu Yarı Final etabı ile sonlandıran Orduspor’da Play-Off sürecinde takıma transfer olan İsmail Turhan, Türkiye Plaj Futbolu Millî…
Ordu Valisi Muammer Erol “Birleşme Konusu Konuşulmamalı, Yapılmalıydı”

Ordu Valisi Muammer Erol “Birleşme Konusu Konuşulmamalı, Yapılmalıydı”

Ordu Valisi Muammer Erol, Tv52’de Spor Ateşi programına telefonla bağlanarak birleşme konusu ile ilgili olarak “Takvim bu yıl için geçti gibi…

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir