Mayıs 31, 2023

Herkesin bildiği bir atasözü var. ‘Sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yer.’ Tam olarak anlamı ise ‘Bir olaydan gerekli dersi alan, zarar gören kimse, ona benzer bir işle karşılaştığında uyanık davranır; tedbirli olur.’ Ama Ordu Futbolu içerisine yer olanların çoğu son yıllarda yaptıklarıyla yoğurdu bile ısıtarak yer oldu.

Sosyal medyada dolaşan bir paylaşım bir çok noktada ilgi çekince araştırmak istedim. Başlık şöyle ‘Orduspor, Yeni Orduspor’u satın aldı.’ Yahu, Orduspor’u yakından takip eden herkesin Orduspor’un şu an bırakın profesyonel ligde bir takımı, profesyonel ligden bir futbolcu alamayacağını bilir. Bu iki takımın birleşeceğine inanan kesim ile Orduspor’un bu takımı satın almasına inanan kesim aynı kişiler oluyor haliyle.

İşin özü şu; Yaptıklarıyla Yeni Orduspor’u adeta darma duman eden Büyükşehir Belediyesi’nin ilk amacı oluşumdan önce oluşumun içindeki insanları dağıtmaktı. Hilmi Güler’in, Enver Yılmaz ile çok yakın ilişkileri olan başta Oktay Çanak ve Uğur Çelenk olmak üzere birçok isimle ortak iş yapmayacağı kulislerde çok konuşuluyordu zaten. Bu ortam dağıtıldı şimdi ise zaten başta konuşulan olay ‘1967 Orduspor’ hayata geçirilecek.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in Orduspor hakkında yaptığı açıklamaları ve herkesi duygulandıran reklam filmi ile aslında ilk etapta şu mesajı veriyor. Geliyoruz, bize sponsor olun. Türk Futbolu içerisinde bu sponsorluk işleri maalesef çok ciddi maddi kazanç getirmiyor. Bu sebepten dolayı Orduspor ismi ve arması yerine ‘1967 Orduspor’ ve farklı bir arma ile yola devam edilmesi gündemde. 2-3 sene sonra ise şu anki Büyükşehir Belediyesi Erzurumspor gibi ‘Erzurumspor’ deyin ne olacak algılarıyla gerçek Orduspor maziye gömülecek.

Şimdi gelelim ilk baştaki süt, yoğurt meselesine. Orduspor artık siyasi reklamların yapıldığı bir takım oldu. Nedim Türkmen’in eline yüzüne bulaştırıp, takımı bir kamyon yükü borçla bırakıp gittiği günlerde başlayan siyasi çatışma, Enver Yılmaz’ın göreve gelirken söyledikleri ve sonrasında Orduspor’u kapatmaya çalışmasıyla devam etti. Taraftarlar çok direndi ve Orduspor’dan önce Yılmaz gitti. Hani demişti ya ‘3 ay sonra Orduspor diye bir takım kalmayacak’ diye. Onun üzerinden kaç 3 geçti kim bilir ! Siyasi anlamda bütün bunlar yaşanırken ne kadar iyi niyetli olursa olsun yine bir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yapacaklarına odaklanmak çok garip bir mesele. Hayırlısı olsun diyeceğim ama Orduspor için pek hayırlı bir iş olacağa benzemiyor.

Eğer arma ve isim değişecekse kalsın yapmayın. Onun yerine amatör kulüplere bina, soyunma odaları, tesisler yapın. Orduspor’da amatör ligde şanlı taraftarı ile kendi işine baksın !

SAMET KARADAĞ / KÖŞE YAZISI
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu haberi spor52.com\'dan izin almadan paylaşamazınız!